Suç örgütü lideri Sedat Peker'in, eski SPK Başkanı Ali Fuat Tașkesenlioğlu, AKP Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu ve Cumhurbaşkanı Danışmanı Serkan Taranoğlu'nun adının geçtiği iddiaları gündemdeki yerini koruyor.

Siyasi partiler, Peker'in iddialarını yargıya taşıdı ve suç duyurusunda bulundu. Ankara Adliyesi'nde açıklamalarda bulunan CHP'li Muharrem Erkek savcılara seslenerek, "Nereye uzanırsa uzansın, arkasında kim olursa olsun bütün bu ciddi iddiaların cesaretle üzerine gideceksiniz" dedi.

Suç örgütü lideri Sedat Peker'in, eski Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Ali Fuat Tașkesenlioğlu, AKP Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu ve Cumhurbaşkanı Danışmanı Serkan Taranoğlu'nun adının geçtiği iddiaları hakkında siyasi partiler suç duyurusunda bulunuyor.

CHP Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek başkanlığındaki CHP heyeti, Ankara Adliyesi'ne gelerek Peker'in iddialara ilişkin suç duyurusunda bulundu.

Erkek, adliyenin önünde yaptığı açıklamada, "Bir dönem mevcut iktidarın içerisinde yer alan, mevcut iktidarla birlikte hareket eden ve iktidar ve çevreleri adına korkutma, şiddet yaratma gibi eylemleri gerçekleştiren, yani iktidar ve çevresinin desteklediği bir yapının içerisindeki kişi Sedat Peker'in iddiları sebebiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na tüm milletvekillerimizle birlikte suç duyurusunda bulunduk" ifadelerini kullandı.

"Cesaretle artık herkesin sivil toplumuyla, basınıyla, siyasetçisiyle, yargısıyla, emniyetiyle yolsuzluk ve rüşvet çarkının üzerine gitmek zorundayız" diyen Erkek, "Ama yargının durumu da içler acısıdır. Yargı, yürütmenin ağır bir tahakkümü altında. Cumhuriyet savcıları harekete geçemiyor. Biz CHP'li vekiller olarak niçin buradayız? Cumhuriyet savcıları resen harekete geçmediği için. Halbuki kanun bu görevi savcılara veriyor" ifadelerini kullandı.

Yargıya ve cumhuriyet savcılarına seslenen Erkek, şunları söyledi: "Buradan yargıya ve cumhuriyet savcılarına seslenmek istiyoruz; siz, cumhuriyet savcısısınız. Siz bu yolsuzluk ve rüşvet çarkıyla mücadele edeceksiniz. Nereye uzanırsa uzansın, arkasında kim olursa olsun bütün bu ciddi iddiaların cesaretle üzerine gideceksiniz. Çünkü sizin bir tek efendiniz vardır; o da hukuktur. Cesur olun."

Erkek, açıklamasında, "Savcılardan kapsamlı ve etkin bir soruşturma bekliyoruz. Bu iddiaların sonuna kadar takipçisi olacağımızı vurgulamak istiyoruz" dedi.