14 Mayıs’ta yapılan seçimlerin ardından Onursal Adıgüzel’in istifasının ardından göreve getirilen CHP Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden (BİTEM) Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Devrim Barış Çelik, 28 Mayıs’taki ikinci tur seçimlerine dair ilk kez açıklamalarda bulundu.

Seçim sonrasında partisinde görev değişikliği yaşandığını hatırlatan Çelik, “Gençlik kollarından beri tanıdığım Onursal Adıgüzel kardeşime ve ekibine teşekkür ederim” dedi.

Serkan Alan'ın Gazete Duvar'da yer alan haberine göre, BİTEM’in seçim sürecinde aldığı önlemleri anlatan Çelik, “Sızma testleri başarıyla tamamlanmış, yük testleri ise gerçekleştirilmiştir” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Seçim günü hiçbir sorun yaşanmadan sistemimiz çalışmış, siber saldırılar bertaraf edilmiştir. Seçim öncesi sandık görevlilerin belirlenmesi, görevlendirilmesi ve eğitim verilmiştir. Oy verme işleminin güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesi ıslak imzalı tutanakların teslim alınması üzerine kurulmuştur. Seçim sonrasında ise ıslak imzalı tutanakların teslimi ve hukuki sorunların başlatılmasıdır. Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerinde sistemimiz bu sandıkların hepsinde bizi uyarmıştır ve aleyhimize ortaya çıkan farklılıklar ortadan kaldırılmıştır.”

‘OYUNUZU KULLANIN GERİSİNİ CHP’YE BIRAKIN’

CHP’nin bir haber ajansı ya da medya kuruluşu gibi seçim takibi yayınlayacağı beklentisinin oluştuğunu belirten Çelik, “Bizim seçim takip ekranımız siyasi parti temsilcilerimizin halkı bilgilendirdiği sistemdir. Vatandaşların sandığını takip etmesi için o gece bir web sayfası açtık, gelen talep ve siber saldırılar nedeniyle o gece yavaşladı. Seçimden sonra sistemimizi güncelledik. Güncellediğimiz sistemimiz uzmanlar tarafından test ediliyor. Siyasi partiler için seçim, sistem değil ıslak imzalı tutanaktır. Bu seçim ikinci tura kalmış, Erdoğan güven oyu alamamıştır. Siz sandığa gelin oyunuzu kullanın, gerisini CHP’ye ve Millet İttifakı’na bırakın” dedi.

Sandıklarda görevlendirmeleri yaptıklarını ifade eden Çelik, ilk tur seçimlerin sonunda ulaşılamayan ıslak imzalı tutanaklara dair, “190 binin üzerindeki sandıktan 313 ıslak tutanağa ulaşılamadığını, sonrasında bütün tutanaklara ulaşıldı. Sonucu değiştirecek bir durum yoktu” diye konuştu.