CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç, işverenler ile bankalar arasında yapılan protokoller kapsamında hak kazanılan promosyonların işçilere ödenmesini öngören bir kanun teklifi hazırladı.

CHP’nin TBMM Başkanlığı’na sunduğu kanun teklifi, İş Kanunu’nda değişiklik yapılmasını öngörüyor. Teklifle, işverenler ile bankalar arasında yapılan protokoller kapsamında hak kazanılan promosyonlara işverenlerce el konulmaması, bu ödemelerin işçilere yapılması, işçilere bu ödemeleri yapmayan işverenlerin ise idari para cezasına çarptırılması amaçlanıyor.

‘İKTİDAR EKONOMİK KRİZİ DAHA DA DERİNLEŞTİRİYOR’

Türkiye’de ekonomik tablonun her geçen gün kötüleştiği, 2018 yılında enflasyonun yüzde 15,3 iken bugün yüzde 85,5’e kadar yükseldiğini belirten CHP, teklifin gerekçesinde, “Derin bir ekonomik krizin içine giren Türkiye’nin bu ekonomik krizden çıkabilmesi için çalışanların, öğrencilerin, emeklilerin ve gençlerin yaşam koşullarını iyileştirmesi gerekmektedir” dedi ve şunları kaydetti.

“Adalet ve Kalkınma Partisi hükümeti ülkeyi derin bir ekonomik krize sokmuş, bu krizden çıkış reçetesi olarak yürürlüğe soktuğu Türkiye Ekonomi Modeli ise ülkeyi krizden çıkarmak yerine krizi daha da derinleştirmiştir. Özel sektörde işverenler ile bankalar arasında aylık ve ücret ödeme protokolleri uyarınca verilecek bankacılık hizmetlerinin yanı sıra Bankalar tarafından sunulan promosyon ödemelerinin doğrudan hak sahiplerine dağıtılması amacıyla bir mevzuat değişikliği hazırlanmıştır. İşverenlerle bankaların yapmış oldukları ve halen yürürlükte bulunan protokollerin sona ermesine altı aydan daha fazla süre bulunduğu takdirde, 1 ay içerisinde işverenler ile bankalar arasında bu maddeye uygun şekilde yeni protokol anlaşması yapılması öngörülmektedir. Bu teklifle, ekonomik krizin çok yoğun bir biçimde hissedildiği böylesi bir dönemde, banka promosyonlarının tamamının işçilere dağıtılması amaçlanmış, işçilere dağıtılmaması durumunda idari para cezası önerilmiştir.”