CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, kurultay tarihini açıkladı…

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Prof. Dr. Haluk Koç, Kurultay tarihini açıklayarak "CHP'nin olağanüstü Kurultay'ı 5-6 Eylül 2014 tarihlerinde Ankara Ticaret Odası (ATO) Kongre Salonu'nda yapılacaktır. Ben hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısı Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, toplantı devam ederken basın mensuplarına açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı.

Koç, CHP'de olağanüstü kurultayın, 5-6 Eylül 2014'te, Ankara Ticaret Odası (ATO) Congresium'da yapılacağını bildirdi.

Gözden kaçırmayın

Erdoğan: Kolombiya ile uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadele konusunda işbirliğimizi artıracağız Erdoğan: Kolombiya ile uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadele konusunda işbirliğimizi artıracağız

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun tüzükteki yetkisini kullanarak, "olağanüstü kurultay" için çağrı yaptığını hatırlatan Koç, Merkez Yönetim Kurulu'nun kurultayı, 5-6 Eylül'de yapma kararı aldığını, bundan sonra yasal sürecin başlayacağını açıkladı.

"Kurultay'da bir tüzük değişikliğine gidilecek mi? Seçimlerde, blok liste mi olacak, çarşaf liste mi?" sorusu üzerine, Koç, 26-27 Şubat 2012'deki tüzük değişikliğinde, parti içi demokrasiyi kurumsallaştıran önemli adımlar atıldığını, yeni tüzükte bazı aksaklıkların ortaya çıktığını, bunların düzeltilmesi için dar kapsamlı bir değişikliğin düşünüldüğünü söyledi.

Hangi maddelerin, nasıl değiştirileceği konusunda belirlenmiş bir yol haritasının bulunmadığını belirten Koç, "CHP kurultaylarında son yapılan tüzük değişikliğinde çarşaf liste uygulaması esastır. Ancak kongrenin akışı sırasında,yine tüzükte belirtilen bir noktada blok listeyle seçime gidilmek istenirse verilen önerge değerlendirilir, oylamaya sunulur ve ona göre karar verilir. Asıl olan çarşaf listedir, bununla ilgili bir karar söz konusu değil" yanıtını verdi.

"CHP'de tekrar güçlü genel sekreterliğe dönülecek mi?" sorusuna, Koç, "CHP'de kapsamlı tüzük değişikliği diğer siyasi partilerdeki gibi değildir. Bir ön hazırlığı vardır. Bu ön hazırlığın illerden gelen, TBMM'den gelen temsilciler, Parti Meclisinden katılan temsilcilerin oluşturduğu bir tüzük komisyonuyla, tüzük kurultaya sunulmadan önce çok geniş kapsamlı değerlendirmesi olur. 5-6 Eylül kurultayı, bir olağanüstü kurultaydır. Mevcut tüzükte pratikte yaşanan bazı aksaklıkların giderilmesi yönünde bir, iki adım atılacaktır. Kapsamlı değişiklik söz konusu değildir" cevabını verdi.