CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, partisinin Suriye ve Irak tezkeresine “hayır” oyu vereceğini açıkladı.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, bugün TBMM’de oylanacak Suriye-Irak Tezkeresine hayır oyu vereceklerini açıkladı. Özel, TBMM Grup Toplantısı sonrası bir grup gazetecinin sorusu üzerine, “Bugün görüşülecek Tezkereye hayır oyu vereceğiz. Genel Kurulda ben ve Ünal Çeviköz konuşma yapacak. Hayır dememizin nedenini Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu grup konuşmasında açıkladı” dedi.

TEZKERE MECLİS’TE

Irak ve Suriye'ye sınır ötesi operasyon için Cumhurbaşkanı'na verilen yetkinin iki yıl daha uzatılmasını öngören tezkere Meclis Genel Kurulu'nda bugün görüşülecek. Cumhurbaşkanlığı tarafından Meclis’e gönderilen tezkerede, Suriye’den milli güvenliğe ve sivillere yönelik tehditler olduğunu öne sürüyor.

Tezkerenin geçmesi için Meclis'te salt çoğunluk gerekirken, tezkereye ilişkin görüşmelerde AKP, MHP ve İYİ Parti "evet" diyeceğini açıkladı.

Bu tür tezkerelerde olduğu gibi HDP "hayır" oyu vereceğini açıklamış, Kürt sorunu ve dış politik sorunların çözümünde “hayır” demenin önemine vurgu yapmıştı.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu da, grup toplantısında “Hangi gerekçe ile her dediğine mühür basacağız” diye AKP’li Cumhurbaşkanı Rcep Tayyip Erdoğan’a seslenerek, “hayır” mesajı vermi