CHP Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, partisinin MYK toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Sözcüsü Bülent Tezcan,Muharrem İnce ekibinin olağanüstü kuraltay için imza toplamasına ilişkin  "Tüzükteki hüküm bellidir. Yüzde 51 imza toplanırsa bu tüzük emridir. Bizim kanaatimiz bu imzaların toplanamayacağıdır" açıklamasını yaptı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, partisinin MYK toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. 

Parti Sözcüsü Tezcan, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın darbe girişimi sırasında Kemal Kılıçdaroğlu'na ilişkin açıklamalarıyla ilgili "Erdoğan dün bir kere daha yalan söylemiş ve iftira atmıştır. Sayın 16 Temmuz darbe etkisi devam ederken, uçaklarken çalışmazken karayolu Ankara'ya gelmiştir. Sen 4 gün sonra geldin Ankara'ya. Ankara'ya 4 gün gelmeye korkan birisinin CHP Genel Başkanımıza söyleyecek bir şeyi yoktur. 2 yıldan bu yana iktidar OHAL ile darbenin siyasi ayağını saklıyor" diye konuştu.

AKP'nin darbe girişiminin siyasi ayağının araştırmamak için ellerinden geleni yaptığını savunan Tezcan, "Çünkü siyasi ayağı kendileridir. Kararnameler tek adam rejiminin fotoğrafıdır. Tek adam rejimi kriz yaratmaya yarayan bir sistemdir. TBMM yasama yetkisine sahip çıkar kararlı şekilde müzakere ederse kararnameler boşa çıkacaktır. OHAL'in kalkmadığını OHAL'in kalıcılılaştığını görüyoruz" dedi.

"EKOMİDE ALARM ZİLLERİ ÇALIYOR"

Tezcan, "Türkiye ekonomisi alarm zilleri çalmaya devam ediyor. Tek adam rejiminden bir an önce kurtulmak zorundayız" dedi.

Olağanüstü kurultay için imza toplanması
Tezcan, İnce ekibinin olağanüstü kurultay için imza toplamasına ilişkin Tüzükteki hüküm bellidir. Yüzde 51 imza toplanırsa bu tüzük emridir. Bizim kanaatimiz bu imzaların toplanamayacağıdır. Parti tabanımız kurultay için doğru zaman olmadığını düşünüyor. 15 gün içinde durum ortaya çıkacak. Böyle bir sayının toplanmayacağı ortaya çıkacak. Kurultay delegelerinin imza toplaması konusunda güçlü bir iradesi yok" değerlendirmesinde bulundu. 

GAYE ULUER AÇIKLAMALARI

CHP PM Üyesi Gaye Usluer'in "Göz göre göre gelen tek adam rejimine karşı Cumhuriyet'i layığıyla savunamadık", "Süreç iyi yönetilemediği için derin hayal kırıklıkları yaşandı" yönündeki eleştirileri sorulan Tezcan, şöyle konuştu:

Gözden kaçırmayın

Erdoğan: Hayat pahalılığı ve çeşitli sıkıntılarla karşı karşıya kaldığımız bir gerçektir Erdoğan: Hayat pahalılığı ve çeşitli sıkıntılarla karşı karşıya kaldığımız bir gerçektir

"Tek adam rejiminin nasıl geldiği belli arkadaşlar. Nasıl mücadele ettiğimiz de belli. O sözü söyleyen arkadaşlarımızla birlikte mücadele ettik. Referandum sürecinde çok kararlı bir mücadele ile bütün kesimleri bir araya getirmeye dönük bir mücadele yürüdü. Sonuç itibariyle Türkiye'nin geldiği nokta budur. Bu meseleyi parti içi mücadelenin aracı haline getirmek çok insaflı olmasa gerek. Tek adam rejimine karşı mücadeleyi yükseltmenin yollarını aramalıyız. Bu çabaların çok uygun olmadığını düşünüyorum."