CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Adana Büyükşehir Belediyesi’nin sahra hastanesi olarak planladığı alanın mühürlenmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Öztrak, Adana Büyükşehir Belediye Başkanının en kötü senaryoya hazırlıklı olmak ve gerektiğinde Sağlık Bakanlığı’na teslim etmek üzere şehirdeki uygun bir fuar alanını, tüm alt yapısıyla beraber tedbiren sahra hastanesi olarak hazırladığını belirtti. Öztrak, “Bu salgında dünyanın en gelişmiş ülkelerinde de fuar alanları, kamuya açık parklar vb. mekânlarda, sahra hastanesi alt yapısı hazırlanmakta, gerektiğinde de faaliyete alınmaktadır. Takdir edilmesi gereken bu öngörü ve hizmet, hükümetin husumetini çekmiştir. Hükümet Adana’daki sahra hastanesi yerini mühürleyerek, her şeyden önce liyakatten, vizyondan ne kadar uzak olduğunu ortaya koymuştur” dedi.

‘SARAY SİYASİ RANT DEVŞİRMEYE ÇALIŞIYOR’

Salgınla mücadele sürecinde yaşanan sorunlara dikkat çeken Öztrak şunları ifade etti:
“Sınırların kapatılmasındaki gecikmeler, umreden dönenlerle ilgili tedbir alınmaması, ilk sokağa çıkma yasağında yaşananlar, zorunlu maske krizi, İstanbul’da yandaşlarına iş ve rant yaratma hırsıyla kalkıp Atatürk Havalimanı’nın pistleri üzerine hastane yapmak ve hava ulaşımında gelecekte dar boğaz tehlikesi yaratmak hep bu vizyonsuzluğun ve kapasitesizliğin sonucudur. Saray, salgında halkın canının, işinin, aşının yanında olmak yerine siyasi rant devşirmeye çalışmaktadır.

Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlarımıza bağış kampanyaları nedeniyle hukuksuz soruşturma açması, yıllardır halka bir tas çorba dağıtan belediyelerimizin aş evlerinin hesaplarına el koyması, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığımızın halka ücretsiz ekmek dağıtmasını yasaklaması ve son olarak da Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığımızın hazırladığı sahra hastanesini mühürlemesi, hükümetin niyetinin virüsle mücadele değil, CHP’li belediyelerin hizmetleriyle mücadele olduğunu göstermektedir.

Hükümetin kin ve garezle belediyeler arasında ayırım yapması, vatandaşa hizmette belediyeleri dışlamaya çalışması, elini kolunu bağlamaya kalkışması, fırsatçılıktır, milletimize haksızlıktır, vicdani değildir.”

Öztrak CHP’li belediyelerin tüm engellemelere rağmen, halk için,  azimle, kararlılıkla iyilikte yarışmaya devam edeceklerini belirterek, “Kurt kışı geçirirmiş ama yediği ayazı da unutmazmış. Halkımız, siyasi husumet ve kinle, yapılan hizmetlere engel olanları elbette unutmayacaktır. Seçim sandığı önüne geldiğinde bunun hesabını sormayı da bilecektir” dedi.