Parti Meclisi'ni toplayan CHP'de Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun, iddiaya göre Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın adaylığı konusunda, "Hukuksuz ama bundan da mağduriyet yaratırlar" dediği ileri sürüldü.

CHP’nin en üst karar organı Parti Meclisi (PM) Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlubaşkanlığında toplandı. Altılı Masa liderlerinin 26 Ocak’ta gerçekleşecek zirvesi öncesi yapılan toplantının gündeminde Altılı Masa çalışmaları, 30 Ocak’ta kamuoyu ile paylaşılacak "Ortak Politikalar Metni" ve "Geçiş Sürecinin Yol Haritası" ile seçim güvenliği başlıkları vardı.

Gazeteduvar'dan Serkan Alan'ın özel haberine göre, PM üyeleri yaklaşık 1,5 saat süren toplantı için "çok kısa sürdü" ifadelerini kullanırken, bunun nedeni "birçok başlık açık bir şekilde ifade edilen konulardan oluşuyordu. Yoğun tartışma gerektirecek konular ele alınmadı" sözleriyle açıklandı.

"MERAL HANIM İKİ TANE GÜNDEM ÖNERİSİ SUNDU"

CHP’nin PM toplantısında İYİ Parti ev sahipliğinde gerçekleştirilecek Altılı Masa’nın toplantısının içeriğine dair değerlendirmeler yapıldı. Edinilen bilgiye göre cumhurbaşkanı adaylığı ya da toplantı öncesinde iddia edilen ‘CHP Altılı Masa’dan ayrılma kararı alacak’ gibi başlıklar toplantıda konuşulmadı.
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti lideri Akşener’in ev sahipliğinde gerçekleşecek toplantıya dair, "Meral Hanım iki tane gündem önerisi sundu. O iki öneri de bizim gündemimizde olan konulardı" dedi.

CHP lideri Akşener’in kendisine sunduğu iki önerinin içeriğine dair ise PM üyelerine bilgi vermedi.

30 OCAK'TA YAPILACAK LANSMANIN ADRESİ BELİRLENDİ 

CHP’nin PM toplantısında 30 Ocak’ta Altılı Masa liderlerinin katılımıyla gerçekleşecek "Ortak Politikalar Metni" ve "Geçiş Sürecinin Yol Haritası"nın açıklanacağı lansman da vardı. Uzun süredir nerede yapılacağı üzerine çalışılan lansmanın adresini CHP lideri Kılıçdaroğlu PM üyelerine açıkladı. Buna göre Altılı Masa’nın 30 Ocak’taki lansmanı CHP ve AK Parti Genel Merkezleri’nin yakınlarında bulunan, Söğütözü’ndeki ATO Congresium’da gerçekleşecek.

SEÇİM GÜVENLİĞİ SUNUMU YAPILDI 

CHP’nin PM toplantısında CHP Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel seçim güvenliğine dair sunum yaptı. Sandık görevlilerinin durumu ve görevlendirmelere ilişkin bilgi veren Adıgüzel, çalışmaların büyük oranda tamamlandığını, seçime hazır olunduğunu, ek güncellemelerin de ihtiyaç duyuldukça yapıldığını ifade etti. 

"HUKUKSUZ AMA BUNDAN DA MAĞDURİYET YARATIRLAR"

CHP’nin PM toplantısında erken seçim ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın adaylığına dair de tartışmalar gündeme geldi. Meclis onayı olmadan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın adımıyla seçim kararı alınması durumunda Erdoğan’ın aday olup olamayacağının değerlendirildiği toplantıda, bunun "hukuksuz" olduğu vurgulandı. Bu durumu bildiklerini ifade eden CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun, "Hukuksuz ama bundan da mağduriyet yaratırlar" dediği öğrenildi.