CHP Muğla Milletvekilleri Süleyman Girgin ile Mürsel Alban, kentteki orman yangınlarıyla ilgili izlenimlerini anlattı.

“Muğla’da santrallar var, yüzlerce maden ocağı var, mermer ocakları var, beton santralları var. Buralarda dozer var, kepçe var, kamyon var, iş makinesi var. Termik santrallardaki iş makinelerinin bir tanesi bile yangına müdahale için getirilmiyor” diyen CHP’li Mürsel Alban, yangının ilerleyişini durdurmak için orman içlerine koridorlar açılması gerektiğini belirterek “Koridor açılmalı ki yangın sıçramasın. Çağrı yapıyoruz: İş makineleri bir an önce gönderilsin” dedi.

“Havadan müdahale edemiyorlar, bari karadan müdahale edelim” diyen Alban şöyle devam etti: “Bölgede vatandaşlarla görüştüm. Helikopter, uçak gören yok. Vatandaş, ‘uçak, helikopter yok’ diye feryat ediyor. Bir tane uçak gördük, o da suyu çok yüksekten atıyor. Su, havada buhar olup uçtu. Bir damlası yere düşmedi. Çok yukarıdan atıyor. Ayrıca bu uçak ve helikopterlerde gece görüşü yok. Karanlık olunca gidiyorlar.”

Cumhuriyet'in haberine göre Muğla'nın bir diğer CHP'li Milletvekili Süleyman Girgin ise dün sabah bir uçağın geldiğini duyduklarını ancak çok yetersiz olduklarını belirterek, çok daha fazla uçağın gelmesi gerektiğini dile getirdi.

‘ORMANLARDA HİÇBİR CANLI KALMADI’

“Yangın Kemerköy Termik Santralı’na çok yaklaştı. Ormanlarda hiçbir canlı kalmadı. Yangın, santrala da ulaşırsa büyük bir facia olur. Yeşil Marmaris oldu kömür Marmaris. Muğla ateş içerisinde. Yangın, söndürme çalışmalarında askerin de görevlendirilmesi için önce Süleyman Soylu ile sonra da Hulusi Akar ile görüştüm.”

‘SOYLU BANA ‘ASKERİN YANGIN SÖNDÜRME GÖREVİ ESKİDE KALDI’ DEDİ’

“Süleyman Soylu bana, yangın söndürmenin profesyonel bir iş olduğunu, askerin yangın söndürmede görevlendirilmesinin eskilerde kaldığını söyledi. ‘Asker yangın söndürmede eğitimli mi’ deniliyor. Ben de soruyorum: Peki köylüler, vatandaşlar yangın söndürmede eğitimli mi? Hayır, değil.”

HULUSİ AKAR: TALEP OLMASI HALİNDE ASKERİ DE YANGIN SÖNDÜRMEDE GÖREVLENDİREBİLİRİZ

“Askerlerin yangın söndürmede, soğutmada köylüye destek olması lazım. Çünkü en organize güç orası. Tüm bunları Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a da anlattım, ‘Muğla kül olmadan asker de söndürme çalışmalarına katılsın’ dedim. Sayın Akar, diğer bakanlarla görüşeceğini, talep olması halinde asker de yangın söndürmede görevlendireceklerini söyledi. 10 dakika sonra geri döndü. Tarım ve Orman Bakanı ve İçişleri Bakanı’yla görüştüğünü, konuyu değerlendireceklerini söylediklerini iletti.”