Kadın Adayları Destekleme Derneği (Ka-Der), Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) kurultayı parti meclisi seçimlerinde kadın kotasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, kadın kotasının erkek egemen bakış açısıyla değerlendirildiği ve kotanın kadınlar aleyhine kullanıldığı eleştirisi yapıldı.

60 kişilik parti meclisi seçiminde kadın adayların taraflı uygulama nedeniyle cinsiyet kotasına takıldığı belirtilen açıklamada, bin 119 delegenin oy kullandığı seçimde en az oy alan Mehmet Bekaroğlu’nun kendisinden fazla oy alan ve seçime genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun listesinden giren genel başkan yardımcısı Emel Yıldırım’ın önüne geçerek parti meclisine girdiği belirtildi.

Aynı şekilde 683 oy alan Ayse Nilden Postalcı’nın da liste dışı kaldığına dikkat çekildi.

İMC'nin haberine göre açıklamada;

“Ayşe Nilden Postalcı ve Emel Yıldırım’ı liste dışı bırakan anlayış, CHP’de uygulanmakta olan kadın kotasını üst sınır olarak kabul edip, PM’ye daha fazla kadın alınmasını engelleyen eril zihniyetin sonucudur. Oysa sözü edilen kota Parti Meclisi’nde yer alması gereken kadın sayısının alt sınırını kritik eşik olarak belirlemelidir.

”Yerel seçimlerde tüzüğündeki yüzde 33 kadın kotasını uygulamayıp yüzde 10 ‘a bile ulaşmayan CHP yönetimi, parti meclisi seçiminde söz konusu erkekler olunca çok hızlı bir çözüme imza atarak erkek egemen bir parti olduğunu bir kez daha göstermiştir” denildi.