Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), günlerdir elektriksiz bırakılan Isparta’da yaşanan enerji krizini, elektrik ve doğalgaz kesintilerinin yaşandığı kentteki sorunları yerinde inceledi.

CHP Genel Başkan Yardımcıları Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, TBMM İdare Amiri ve Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, Antalya Milletvekili Cavit Arı ve Gönen Belediye Başkanı Osman Kesmez’in katılımıyla yapılan ziyaretler sonrasında basın açıklaması gerçekleştirildi.

‘SORUMLULAR ÜÇ MAYMUNU OYNUYOR’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun "geçmiş olsun" mesajlarını paylaşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, meteorolojinin kar yağışı için günler öncesinden uyarıda bulunduğuna dikkat çekti, iktidara yüklendi.

Karaca, “Sorumlular üç maymunu oynuyor” diyerek sorumlulara seslendi:

“Neredeydiniz? Eğer meteorolojik veriler dikkate alınsaydı, Perşembe gününden önce kriz masası kurulacak, Isparta’nın dört bir yanında jeneratörler, karla mücadele araçları bekleyecekti. Tedbirsizlik ve beceriksizliğin 4 gündür mağdur bıraktığı Ispartalı yurttaşlarımız karakışta elektriksiz. Sadece şov yaparak yaşanan doğal felakete "bereket" diyerek milletle alay ediyor. Saraydaki tek kişilik hükümete soruyorum: Enerji Bakanı neden 4. gün geldi?“

ELEKTRİK GELDİ, SORUNLAR BİTMEDİ

Karaca, kentte yapılan ziyaret sonrası yurttaşların büyük oranda mağdur olduklarının altını çizerek şunları söyledi:

“Elektrik geldiğinde yüksek gerilim ve voltaj nedeniyle çamaşır, bulaşık makineleri, kombiler elektrik gelse de bozulmuş, yanmış durumda. Karın getirdiği sorunlar yetmezmiş gibi, düzenli olarak elektrik iletim hatlarında voltaj ayarlaması yapılmadığı ve yatırım yapılmadığı için evlerde hasarlar yaşanıyor. Vatandaşlar tamiri mümkün olmayan elektronik ev aletlerinin hasar gördüğünü söylüyor. Destek bekliyor, zararlarının karşılanmasını talep ediyor.”

'HİZMET KUSURU VARDIR'

CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı ise hatların düzgün yapılmamış olması nedeniyle bu sorunlar yaşandığını belirterek, “İlgili firma hizmet kusuru nedeniyle ve bundan kaynaklı hasarlar nedeniyle vatandaşa zararlarını ödemekle mükelleftir. Vatandaşımız da zararın giderilmesi yönünde beklenti içindedir” diye konuştu.

SERALARDA, DEPOLARDA, HAYVANCILIKTA HASAR BÜYÜK

CHP Isparta İl Başkanı Hikmet Yalım Halıcı da büyük zararlar olduğuna dikkat çekti, “Seralar, elma depoları, soğukhava depoları hasar gördü. Hayvancılıkla uğraşanların çatıları çökmüş durumda. 200-300 bin zararı olan var” dedi.

Kentte yaşayan yurttaşlar ise CHP heyetine yaşadıkları mağduriyetleri şu sözlerle anlattı:

SESİMİZİ DUYURMAK İÇİN ÖLMEMİZ Mİ LAZIMDI?

Gelen giden yoktu. Hiç gelen olmadı. 3 gün boyunca elektrik yoktu. Çocuklar hasta oldu.

Doğruları söyleyen videolar paylaştık diye bizi belediyeden arayıp 'o videoları kaldırın' dediler. TEDAŞ’ı aradık, gelecek diye diye beklettiler. 3 gün elektrik yoktu. Muhatap alacağımız kimse bulamadık.

Her birimiz birer çocuğumuzu aldık, sarıldık, öyle ısınmaya ve ısıtmaya çalıştık. Yaşlılar da öyle… Sarılarak ısındık.

883 TL FATURA GELİYOR GÖREVLİ YOK!

Bir aylık 883 TL fatura gelmiş. Kimse gelmiyor. Burası merkez… Evimde elektrik, doğalgaz yok ama eve fatura geliyor. Faturayı gönderiyorsunuz da elektrikler yok, görevli niye göndermiyorsunuz?

Sesimizi duyuramadık. Cinnet geçiriyor millet. Kendimizi yakalım bunu mu istiyorsunuz?

REZİLLİĞİN BÖYLESİ

Biz hangi çağdayız? Uçuyoruz pembe bulutlar üstünde, ülkemiz çok güçlü! Ama 40 santimetre kar yağıyor rezillik yaşıyoruz. Paraları milletten topluyorsunuz yazık bu millete… 3 katı oranında faturalar geliyor. Parası olmayan ne yapacak? Valinin görevi ne? Bakan mı yapacak? Toplum olarak demokrasiyi bilmiyoruz. Her gün zam geliyor, kimse tepki göstermiyor.

MAKİNALAR BOZULDU

Elektrik geldi ama kombinin kartı yanmış. Çamaşır, bulaşık makineleri yandı. Hiçbir şey çalışmıyor. 5 gündür kalorifersiz dairede yaşıyoruz. Vallahi idare etmeye çalışıyoruz.

Kar yağacak, tamam 'bereket' deniyor. Tamam ama çıkmış TV’lerde konuşuyorlar. Biz Isparta merkezde Batıkent mahallesinde oturuyoruz. Köyde de değil. Yaşadıklarımıza bak. Partilisi yok bu işin. Gerçeklerin partisi olmaz.

YOĞUN BAKIMDAN ÇIKTIM, EVE GELDİM;BUZ

Ben acile kaldırıldım, yoğun bakımda yattım 2 gün, servise aldılar çıktım eve geldim, ev buz gibi… Her yere telefon ediyoruz, kimse telefonları açmıyor. Sular da kesikti. Herkes arıyor ama ulaşılamıyor.

Merkezde elektrikler gelince başka sorunlarla karşılaştık. İnternet gitti, TV gitti, lambalar patladı. Komşularda da benzer sorunlar var. Fırsatçılar da türedi. Destek gerekiyor.