CHP ve HDP heyeti bir araya gelerek ‘barışa nasıl ulaşabiliriz?’ sorusuna cevap aradılar

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile Meclis'te bir araya geldi. Demirtaş'ın talebi üzerine gerçekleştirilecek olan görüşme yaklaşık 35 dakika sürdü.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM'deki makamında HDP Eş Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile son dönemlerde yaşanan gelişmeleri görüştü. Görüşmede CHP'den Engin Altay ile Levent Gök, HDP'den ise İdris Baluken, Yurdusev Özsökmenler ve Alp Altınörs de yer aldı.

Görüşmenin ardından çıkışta CHP Grup Başkanvekili Engin Altay açıklama yaptı. Altay, "Ülkenin içinde bulunduğu vahim durumla ilgili kaygılarını ortaya koydular. Akan kanın durması ile ilgili yapılabileceklerle ilgili verimli bir görüş alışverişinde bulunduk. Türkiye asla ve asla bölünmeyecek. Kardeşlik ve barış içinde yoluna devam edecektir. Terör nereden gelirse gelsin kabul edilemez. Orta da acılar kan ve terör var. PKK şunu bilmeli elde silahla barış istenmez. PKK'nın yönelttiği silah 7 Haziran'daki haklara yöneltilmiş bir silahtır. PKK derhal silah bırakmalı ve barış dilini konuşmalı. Kafaya silah dayanmışken barış sesini kimse duyamaz" dedi.

‘DEMİRTAŞ’IN İYİ NİYETLİ ÇALŞIŞMALARINI OLUMLU BULUYORUZ’

 “Kimse umudu kaybetmesin Türkiye en kısa sürede barışa kavuşacaktır” diyen Altay, “MHP’nin tutumu her şeyi gösteriyor” diyerek MHP’yi eleştirdi. Altay şöyle devam etti; “HDP’nin PKK’ya yönelik, Demirtaş’ın son günlerdeki iyi niyetli feryadını ve çalışmalarını olumlu buluyoruz. Koalisyondan ziyade Türkiye’de bugün barışa nasıl ulaşırız gündeme geldi.”

BALUKEN: CHP’yi BARIŞ KONUSUNDA ÇOK KARARLI GÖRDÜK

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken ise, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Gözden kaçırmayın

Putin: Ukrayna ile müzakereleri sürdürmeye açığız Putin: Ukrayna ile müzakereleri sürdürmeye açığız

''Barış umutlarının yeniden yeşertilmesi lazım. Öyle bir dönemden geçiyoruz. Türkiye'nin tamamında diyalog kanallarının açılması lazım. O neden bugünkü görüşme halklarımızın bu beklentisini yerine getirme ve Türkiye toplumunu rahatlatma açısından son derece önemlidir.

Bütün Türkiye şunu görmelidir; dayatılan bu savaş ve çatışma ortamına karşı hiçbirimiz çaresiz değiliz. Savaş ortamının temel nedeni cumhurbaşkanının ve AK Parti'nin tek başına bir iktidar yakalama arayışıdır. 7 Haziran'da ortaya çıkan barış mesajlarının gözardı edilmesidir. Bu görüşmede son derece değerli fikir alışverişleri oldu.

AK Parti kendi iktidarı, cumhurbaşkanının istikbali için ortaya koymuş olduğu savaş zeminini Türkiye'nin bölünme korkusu üzerinden halklarımıza anlatmaya çalışıyor. Şunu ifade edelim Türkiye'nin bir bölünme gündemi bile söz konusu değildir. Bir birlik içinde silahların devreden çıkacağına inancımıza belirtiyoruz. Bunu da CHP ile görüştük. Onları da bu konuda çok kararlı gördük. Mutlaka silahlar susmalı. İki taraf da ellerini tetikten çekmeli. Bununla ilgili yoğun bir çabamız var'' dedi.