Chomsky'den referandum yorumu: Rejim değişikliği kaygı verici!

“Dünyada ne olup bittiğini görmemizi engelleyen sadece hükümetin gizliliği değil kendi rahatımız için de itaat ediyoruz”

Dünya 25.01.2017 - 21:55 25.01.2017 - 21:55

Amerikalı ünlü düşünür, dil bilimci ve tarihçi Noam Chomsky, Türkiye’de Nisan ayında yapılması beklenen ‘başkanlık’ referandumuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Referandum için “Çok kaygı verici” ifadelerini kullanan Chomsky, “Türkiye’de özgürlük ve adaletin trajik olarak gerilediğini” söyledi.

T24’ün haberine göre, Chomsky Arizona Üniversitesi’nde Greenwald ve Snowden ile katıldığı panelde konuştu.

‘İTAAT, EĞİTİM ÇERÇEVESİNDE İÇİMİZE İŞLENDİ’

“Türkiye’de özgürlük ve adaletin trajik olarak gerilediğini” ifade eden Chomsky, Orwell’in Hayvan Çiftliği eserinden örnekler vererek şöyle konuştu:

“Medyanın konuları nasıl çerçevelediğini, analiz ettiğine ve sunduğuna çok dikkat etmemiz gerekiyor. 'Hayvanlar Çiftliği'nin yayımlanmamış ve daha sonra keşfedilen giriş bölümünde, Orwell, ‘İngiltere’deki insanlara hitap eder diyor.’

Bu kitap İngiltere’de totalitarizme bir hiciv. Basın, bazı fikirlerin bilinmesini istemeyen zenginlere aittir. Diğer tehlike eğitimdir. İtaat eğitim çerçevesinde içimize işlendi. Herhangi bir ülkede, günün gazetesine bakın. Hangi hikayenin parçaları rapor edilmemiştir? Gazetecilikte nesnellik kavramı? Dünyada ne olup bittiğini görmemizi engelleyen sadece hükümetin gizliliği değil. Kendi rahatımız için de itaat ediyoruz. Bu konuda dikkatli olmalıyız.”

Yorumlar