Chomsky ve Zizek'ten Demirtaş'a destek

Uluslararası alandan düşünürler, yazarlar ve politikacılar Demirtaş'la dayanışma metni imzaladı

Siyaset 06.12.2017 - 10:51 06.12.2017 - 10:51

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın ilk duruşması öncesinde uluslararası alandan düşünürler, yazarlar ve politikacılar bir destek ve dayanışma metni imzaladı. 

4 Kasım 2016 tarihinde tutuklanan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın ilk duruşması, 7 Aralık 2017’de Ankara’da görülecek. 

Bu nedenle Noam Chomsky, Slavoj Zizek, Nancy Fraser, Elfriede Jelinek gibi önde gelen uluslararası düşünürler ve yazarlar ile Pablo Iglesias, Garry Adams, Katja Kipping, Yannis Varoufakis gibi siyasetçiler, Erdoğan rejimi tarafından baskı altına alınan siyasi ve toplumsal güçlere destek verdikleri bir dayanışma metni imzaladı. 

Metinde "Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) uğradığı sistematik baskı, Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın da aralarında olduğu 13 HDP milletvekilinin tutuklanması (dördü daha sonra serbest bırakılmıştır), kabul edemeyeceğimiz bir şey olup Türkiye'nin demokratik çoğulculuğuna bir saldırıdır" denmiştir.

“Muhalefet olmadan demokrasi olmaz” denilen imza metninde, söz konusu aydın ve siyasetçiler Demirtaş'ın yargılanması konusunda açık bir tutum sergilemişlerdir: "Demokrasi ve adalet için mücadele edenlerle beraberiz. HDP Eş Genel Başkanlarının ve diğer milletvekillerinin Türkiye hapishanelerinden derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz." 

İmzacılar: 

Noam Chomsky, Antonio Negri, Michael Hardt, Chantal Mouffe, Slavoj Žižek, Colin Crouch, Elfriede Jelinek, Axel Honneth, Hito Steyerl, Joseph Vogl, Nancy Fraser, Rebecca Harms, Wolfgang Tillmans, Yanis Varoufakis, Gabriele Zimmer, Takis Hadjigeorgiou, Jean-Paul Denanot, Costas Mavrides, Marek Plura, Tiny Kox, Marietta Tidei, Sergei Stanishev, Monica Frassoni, Konstatin Woinoff, Pablo Iglesias Turrión, Pierre Laurent , Garry Adams, Jonas Sjöstedt, Pernille Skipper, Katja Kipping, Bernd Riexinger, Eric Coquerel, Danielle Simonnet, Jean-Luc Mélenchon, Evelyne Huytebroeck, Lena Rådström Baastad.

Kaynak: Demokrat Haber

Yorumlar