Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Hapishaneler Komisyonu, İzmir Kırıklar 2 No'lu F Tipi Hapishanesi'nde tutulan Deniz Şah'ın durumuna ilişkin yazılı açıklama yaptı. Geçmişte Deniz Şah hakkında Anayasa Mahkemesi'nin Bolu F Tipi Hapishanesi'nde tutulduğu süreye dair işkence yasağının ve etkili soruşturma yükümlülüğünün ihlal edilmiş olması nedeniyle iki farklı ihlal kararı verdiği hatırlatılan açıklamada, Şah'ın Elazığ Yüksek Güvenlikli Hapishanesi'nde de işkenceye maruz kaldığı belirtildi.

Gazete Duvar'da yer alan habere göre açıklamada, yaşanan işkence şu ifadelerle anlatıldı:

“Deniz Şah ile Kırıklar 2 Nolu F Tipi Hapishanesi'nde 30 Ocak günü yaptığımız görüşmede Elazığ Yüksek Güvenlikli Hapishanesi'nde yaşadığı işkenceyi anlatmıştır. 24 Ocak günü Elazığ ilindeki duruşmasına götürülen Deniz Şah, hapishaneye götürüldüğü andan itibaren işkenceye maruz kalmıştır. Elazığ Yüksek Güvenlikli Hapishanesine götürülen Deniz Şah’a öncelikle çıplak arama dayatması yapılmıştır; bunu reddeden Deniz Şah kaba üst aramasından ve X-Ray'den geçmesinin ardından yanına gelen bir gardiyan tarafından öncelikle ‘Geç İçeri, Ne yapıyorsun?’ denilerek tarafına bağırılması üzerine düzgün bir şekilde durumu izah ederken gardiyan tarafından 'İndir elini, sen kimsin?' denilmiş ve Deniz Şah’a bağırmaları devam etmiş ve “Ben devrimciyim sen kimsin asıl?” ifadesinin ardından 'S.....m senin devrimciliğini' denilerek yanlarına gelen 4-5 gardiyan tarafından elleri ters çevrilerek ve başı eğilerek X-Ray'in yanından alınarak maltaya götürülerek yere yatırılmıştır. Deniz Şah, bu gardiyanların yüzlerini net olarak hatırladığını ve teşhis işlemini gerçekleştirebileceğini bildirmiştir.”

DARP, KÜFÜR VE HAKARET EDİLDİ

Şah'ın adliyeye götürülürken sevk aracına kamera kaydı yapılarak bindirildiği ve bu kayıtta bedenindeki işkence izlerinin görüldüğü de belirtilen açıklamada, adliye sevk işlemini yapan jandarmanın işkence görmüş olduğuna dair tutanak tutması gerekirken bu tutanağın tutulmadığı da ifade edildi. İşkence izlerinin, İzmir Kırıklar 2 No'lu F Tipi Hapishanesi'nin revir doktoru tarafından raporlandığı ve ardından Buca Seyfi Demirsoy Hastanesi'ne sevk edilerek tekrar rapor düzenlendiği aktarılan açıklamada, işkence izleri şu şekilde sıralandı:

"-3*3 genişliğinde sağ diz altında morluk,

-Sağ şakakta 2,5 cm genişliğinde sarı darp izi

-Sağ şakakta kızarıklık ve çizikler"

Kenan Doğulu'dan AKP'nin "Yaparım Bilirsin" paylaşımına tepki Kenan Doğulu'dan AKP'nin "Yaparım Bilirsin" paylaşımına tepki

'İŞKENCE YAPAN KAMU GÖREVLİLERİ YARGILANMALI VE CEZALANDIRILMALIDIR'

Son olarak işkencenin insanlık suçu olduğu vurgulanan açıklamada, “Deniz Şah'a X-ray cihazının bulunduğu kısım ve maltayı gören kameraların altında işkence yapılmıştır. İşkence yapan kamu görevlilerinin soruşturulmaması ve yargılanmaması, yargılamaların aklama ile sonuçlanması işkence suçunun kameralar altında rahatlıkla işlenebilir hale getirmiştir. Türkiye; sokaklarda, meydanlarda, emniyet ve gözaltı birimlerinde, hapishanelerde ve hatta gizli işkence merkezlerinde süreklileşmiş şekilde işkence suçunun işlendiği bir ülkedir. İşkence yapan kamu görevlilerinin yargılanması ve cezalandırılması işkence suçunun önüne geçilmesi için bir zorunluluktur” denildi.