Silivri Cezaevi'nde gardiyanların saldırısına uğrayan Alan Koçer ile tutuklu çocuğu Barış Koçer'e, 1 aylık görüş yasağı cezası verildi.

Silivri 3 Nolu Cezaevi’nde tutulan Barış Koçer’in babası Alan Koçer, 29 Ekim tarihinde görüşmeye gittiği cezaevinde gardiyanların fiziki saldırısına uğradı. Çok sayıda gardiyan tarafından darp edilen baba Koçer, yaşadıklarını ve cezaevindeki hak ihlallerini anlattı. 

İHLALLER

Cezaevinde tutuklulara “terör kimliği” dayatıldığını belirten baba Koçer, tutukluların bu durumu görüşlere çıkmayarak protesto ettiklerini söyledi. Cezaevi müdürünün, “Tutuklular kendi istekleriyle çıkmıyor” dediğini aktaran Koçer, gardiyanlara “Sizin ahlaksızlığınız yüzünden çıkmıyor’ dediği için en az 20 gardiyan tarafından şiddet gördüğünü belirtti. Baba Koçer, bu nedenle hem kendisine hem de oğluna 1 aylık görüş yasağı verildiğini aktardı.

AİLELERE YAKLAŞIM

Gardiyanların şiddetine uğradıktan sonra bir odaya götürüldüğünü belirten baba Koçer, diğer ailelere de benzer şekillerde yaklaşıldığını, tutuklu yakınlarına "terörist" gözüyle bakıldığını söyledi. Görüşmeleri gardiyanların ablukası altında yaptıklarını da söyleyen Koçer, daha öncede gardiyanların kendisini görüş yasağıyla tehdit ettiğini dile getirdi.

KÜRTÇE YASAĞI

Cezaevi yönetiminin tutuklulara, “terör kimliği”, “ağız içi araması” ve “Kürtçe yasağı” gibi ihlallerin yaşandığını aktaran Koçer, dayatmaları sordukları cezaevi idaresinden “emir böyle” cevabını aldığını söyledi. Koçer, “Çocuklarımıza elbise götüremiyoruz, elektrikleri sürekli kesiliyor, su kesintisi oluyor. Bunların yanı sıra, telefonda oğlumla Kürtçe konuştuğum zaman telefon direk kesiliyor” ifadesinde bulundu. 

2 haftadır oğlundan haber alamadığını sözlerine ekleyen Koçer, tutukluların Fettullah Gülen Cemaati davasından tutuklananlarla aynı yere konulduklarını da ifade etti. 

CEZAEVLERİNE SES OLALIM

Bu uygulamanın bir devletin politikası olduğunu vurgulayan Koçer, tüm siyasi partileri ve halkı cezaevlerine ses olmaya çağırdı.