Zorlu Enerji Grubu, Tirebolu'daki HES projesinden çekildi

Yöre halkının tünel tipi yerine göletli HES’te ısrar etmesinin ilgili şirketin projeden çekilmesinde önemli etken olduğu belirtiliyor...

 Zorlu Enerji Grubu, Tirebolu'daki HES projesinden çekildi

Giresun’un Tirebolu ilçesinde Harşit Çayı üzerinde Zorlu Enerji Grubu tarafından yapılması planlanan Tirebolu HES projesinden vazgeçildi. Zorlu Grubu’ndan yapılan açıklamada, 29, 34 MW kurulu güce sahip projeden çekilmeyle ilgili EPDK’ya gerekli başvurunun yapıldığı belirtilirken, yöre halkının tünel tipi yerine göletli HES’te ısrar etmesinin ilgili şirketin projeden çekilmesinde önemli etken olduğu belirtiliyor.

ZORLU ENERJİ TİREBOLU HES’TEN ÇEKİLDİĞİNİ DUYURDU

Yusuf Yavuz'un Sol Portal'daki haberine göre, Zorlu Enerji Elektrik Üretim A.Ş.’nin, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yaptığı açıklama özetle şöyle: “Şirketimiz yapılan teknik ve idari değerlendirmeler sonucunda Giresun ili, Tirebolu ilçesi, Harşit Çayı üzerinde kurmayı planladığı 29,34 MW kurulu güce sahip olması planlanan Tirebolu Reg. ve HES projesinden vazgeçmiş olup, konuyla ilgili EPDK’ya gerekli başvuruyu yapmıştır.”

YÖRE HALKI NE DÜŞÜNÜYOR

Zorlu Grubu’nun Tirebolu HES projesinden çekildiğini açıklamasının ardından yöredeki platform üyeleriyle yaptığımı görüşmede, yöre halkının konuyla ilgili nabzını tuttuk. HES projesiyle ilgili yapılan toplantılarda en başından beri tünel tipi HES projesine karşı çıkan yöre halkının, doğal dokuyu tahrip etmeden ve ekosisteme zarar vermeden göletli HES yapımında ısrarcı olduğu belirtiliyor.

YAYLALAR SUSUZ KALDI, HALK GÖLETLİ HES’TE ISRAR ETTİ

Bölgedeki yaylaların geçmişte su deposu olduğunu ancak bu yıl yaşanan kuraklığa bağlı olarak yöre halkının susuzluk çektiğini anlatan yurttaşlar, “HES projesine karşı her türlü siyasi görüşten insan bir araya gelerek ortak bir tavır geliştirdi. İlla ki bu proje uygulanacaksa, sularımızın tünellere hapsedilmesi yerine, suyu görüp kullanabileceğimiz, ekosistemin bozulmayacağı biçimde uygulanmasından yana tavır koyduk. Şirketin projeden çekilmesinde halkın bu tavrının etkisinin olup olmadığını henüz bilemiyoruz ancak en başından beri de bu tavrımızı koruduk. Konuyla ilgili toplantılarda 300 kişiden sadece 5 kişi tünel tipi HES’e olumlu bakarken çoğunluk karşı çıktı” şeklinde konuştu.

HES’LER NEDEN ‘TURİSTİK DÜŞLER’ KURDURUYOR

Çoğunlukla enerji amacıyla inşa edilmesi planlanan HES ve baraj projelerinden, rekreasyon alanı ve turizm aktivitesi gibi beklentiler yaratılması Tirebolu HES projesinde de kendini gösteriyor. Harşit Çayı’nda yapılması planlanan HES projesinin yöre turizmine ve ekonomisine katkı sağlayacağını düşünenler şirketin geri çekilmesiyle hayal kırıklığı yaşıyor. Orman ve Su İşleri Bakanlığı, HES projelerinin yeterince anlatılmadığından yola çıkarak vadilerde oluşan tepkileri azaltabilmek amacıyla Trabzon Solaklı Vadisi’nde pilot uygulama başlatmış, HES projelerinin uygulanacağı vadide gerek yöre halkının gerekse yerli ve yabancı turistlerin rekreasyonel ihtiyacını karşılamak üzere, “oturma ve dinlenme mekânları, egzersiz alanları, diğer spor yürüyüş yolları, bisiklet yolu, balık tutma ve manzara terasları, yeme-içme mekânları, kayıkla gezinti ve çocuk oyun alanları” gibi ünitelerin oluşturulacağı açıklanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2014, 14:08
YORUM EKLE