Zonguldak'ta balıkçılar, yunusları silahla öldürdü

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde bir vatandaşın tanıklığı üzerine, avladıkları balıklarla beslenen yunusları silahla vurup öldüren balıkçılar hakkında soruşturma başlatıldı

Zonguldak'ta balıkçılar, yunusları silahla öldürdü

Kuş türleriyle ilgili çalışmalar yapan Bülent Ecevit Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Sözen, kuş cenneti Filyos'ta kuş fotoğrafı çekerken sahilden gelen silah seslerini duydu.

Sputnik'te yer alan habere göre Prof. Dr. Sözen ve arkadaşları sahile gittiklerinde silahla vurulmuş altı yunusla karşılaştı.

Ölü yunusları ve yunusları vurduğu ileri sürülen balıkçıları da ellerinde silahla fotoğraflayan Sözen, fotoğrafları Orman ve Su İşleri Müdürlüğü'ne teslim ederek ihbarda bulundu.

Fotoğrafları inceleyen Orman ve Su İşleri Müdürlüğü soruşturma başlattı. Yetkililer, yapılacak incelemenin ardından yunusları vuran kişiler hakkında cezai işlem uygulanacağını söyledi.

'BALIKÇILAR BUNLARI PEK SEVMEZ'

Yunusların beslendiği balıkların peşinden bu dönemlerde sahile geldiklerini belirterek olay anını şöyle aktardı: "Bunlar balıklarla beslendikleri için balıkçıların attıkları ağlardaki balıkları da alıyorlar. Bu yüzden balıkçılar bunları pek sevmezler. Filyos'ta kuş fotoğrafları çekerken denizden silah sesleri geliyordu. Daha sonrasında bazı balıkçıların teknelerden silahlarla indiklerini gördük. O sırada sahile vurmuş, silahla vurularak ölmüş yunuslar tespit ettik."

‘YUNUSLARLA BARIŞ İÇİNDE YAŞAMALIYIZ'

Yunusların koruma altında ve avlanmalarının yasak olduğunu hatırlatan Prof. Sözen, yunuslarla mücadele edilmek isteniyorsa bunun yolunun ‘öldürmek' olmadığını ifade etti:

"Muhtemelen ağlara da zarar verdikleri için balıkçılar kızgınlıkla bunları öldürmeyi tercih ediyor. Bunların öldürülmesi yasak. Bu yunusların kıyıya gelme dönemleri sadece bu dönem. Birkaç hafta sürer. Denizi onlarla paylaşıp, onlarla barış içinde geçirmenin yollarını planlarını bulmak zorundayız. Onları öldürmekle mücadele etmek mümkün değil. Onların evine girip, önlerinden balığını alıp onları öldürmek çok insani bir yaklaşım değil."
 

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2017, 21:04

Tıkla, Demokrat Haber’e Şimdi Destek Ol >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER