Zeki ahtapot Inky akvaryumdan firar etti: Artık özgür

Yeni Zelanda Ulusal Akvaryumu'ndaki popüler ahtapot Inky sergilendiği yerden kaçarak özgürlüğüne kavuştu

Zeki ahtapot Inky akvaryumdan firar etti: Artık özgür
Yeni Zelanda Ulusal Akvaryumu'ndaki görevliler, bir sabah akvaryuma geri geldiklerinde, ahtapot Inky'yi yerinde bulamadılar. Hapsedilen hayvanların sergilendiği akvaryumda oldukça 'popüler' olan Inky'nin özgürlüğüne nasıl kavuştuğuna dair birkaç ihtimal üstünde duruluyor. İyi haber ise yetkililer Inky'i aramak için çalışma başlatmadı, artık özgür.

En kuvvetli ‘kaçış teorisi’, Inky’nin gece, akvaryumunun kapağındaki hafif aralığı fark ettiği ve tırmanarak akvaryumundan çıktığı. Akvaryumundan çıktıktan sonra ise yaklaşık 4 metre mesafedeki gider deliğine kadar yürüdüğü ve sonrasında kendisini su borusuna bırakarak okyanusa ulaştığı tahmin ediliyor.

Diğer bir ihtimal ise, Inky’nin akvaryumunun tepesindeki ucu açık su borusuna tırmanarak buradan denize ulaşmış olması.

Inky’nin kaçmış olmasından üzüntü duyduklarını söyleyen akvaryum yetkilileri “Ama bu Inky… O her zaman meraklı ve dışarıda ne olduğunu öğrenmek isteyen bir ahtapottu. Inky çok zekiydi” diyorlar.

PEŞİNE DÜŞÜLMEYECEK

Inky son hareketiyle de bunu kanıtlamış gibi görünüyor. Akvaryum yetkilileri, Inky’yi aramak için çalışma başlatmadı.

Yetkililer Inky’nin çalınmış olma ihtimali üzerinde ise durmuyor.

Ahtapotların vücudunda kemik bulunmadığı için, bir bozuk para büyüklüğündeki deliklerden bile geçebilmeleri mümkün. Ahtapotlar aynı zamanda çok zeki hayvanlar olarak biliniyor. 

(Kaynak: BBC Türkçe)

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2016, 07:57
YORUM EKLE