Yeşil Artvin Derneği’nden Cerattepe çağrısı

Yeşil Artvin Derneği, 19 Eylül 2016 tarihindeki duruşmasına çağrı yaptı

Yeşil Artvin Derneği’nden Cerattepe çağrısı

Yeşil Artvin Derneği, Cerattepe davasının 19 Eylül 2016 tarihindeki duruşmasına tüm çevre dostlarını davet etti.

Açıklamada, duruşma yaklaştıkça maden şirketi ve işbirlikçileri tarafından kamuoyunu korkutma, tehdit ve yanıltma çabalarının arttığına vurgu yapılarak, duruşmanın halka kapatılmasının yasal olarak mümkün olmadığı hatırlatıldı.

Yeşil Artvin Derneği'nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

''19 Eylül 2016 tarihinde Rize İdare Mahkemesi'nde Cerattepe davasının duruşması yapılacaktır. Duruşma gününün yaklaşması ile birlikte maden şirketi ve işbirlikçilerinin kamuoyunu yanıltma, tehdit ve korkutma çabaları artmıştır.

"Bir hukuk devletinde yargılama ayrım gözetmeksizin bütün vatandaşlara açıktır. Türk Milleti adına karar veren mahkemelerin duruşmalarının da halka kapatılması yasal olarak mümkün değildir. Sadece davalara taraf olanların değil bütün ulusun duruşmalara katılma hakkı vardır.

"Yargılamanın aleniyeti” ilkesinin gereği de budur. Bu nedenle maden şirketi ve işbirlikçilerinin oyununa gelmeyerek Artvin'deki ve bütün ülkedeki Artvinli hemşehrilerimizi, çevre dostlarını ve bütün vatandaşlarımızı 19 Eylül 2016 Saat 9.00'da Rize İdare Mahkemesi'nde duruşmayı izlemek üzere bekliyor, kamu yöneticilerini ve güvenlik güçlerini adil yargılama ve yargıya ulaşım hakkını temin etmek üzere göreve çağırıyoruz.''

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2016, 13:02
YORUM EKLE