Üsküdar sahiline dolgu alanı geliyor

125 Bin metrekarenin 12 Bin metrekaresi dolgu olacak

Üsküdar sahiline dolgu alanı geliyor

Üsküdar meydanını Marmaray istasyonları ve eklenti yapıları ile dev bir şantiye alanına çeviren İBB, şimdi de “meydan kalmadı” diye Üsküdar sahiline göz dikti.

Üsküdar sahilinde bulunan Şemsi Paşa Camisi ile Üsküdar iskelesi arasındaki sahil kısmı doldurulacak. 125 Bin metrekarenin 12 Bin metrekaresi dolgu olacak

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi ‘nde Üsküdar Meydanına Dair Dolgu Amaçlı 1/5 bin ve bin ölçekli imar planı değişikliği yapıldı. CHP’li üyelerin itirazlarıyla oy çokluğu ile alınan kararla, “kazıklı sistem teras” alanı ile doldurulacak ve 12 bin metrekarelik alan sağlanacak.

Proje Üsküdar çarşı içinde bulunan Ahmediye Meydanı’ndan denize kadar olan 500 metrelik bölümü de kapsıyor. Böylece meydan alanı, sahil ve park kullanımını kapsayan alan 125 bin metrekare büyüklüğüne ulaşacak.

Marmaray İstasyon girişlerinin ve tesisat binalarının olduğu bölümünden denize kadar olan kısım Meydan olarak düzenlenecek.

“Deprem gibi afetlerde toplanma alanı olarak kullanılabilecek”

Üsküdar Meydanı Projesi ile taşıt trafiği ve toplu taşım duraklarının yeniden düzenleneceği belirtilirken, yaya ulaşımının kesintisiz olarak sağlanacağı ifade edildi.

Öte yandan raporda, “Bu proje ile çeşitli açık alan organizasyonları düzenlenebilecek, olası deprem gibi afetlerde toplanma alanı olarak kullanılabilecek, İstanbul’da mevcut kent dokusu içerisinde çok önemli bir meydan alanı ortaya çıkartılabilecek ve zihinlerde kalan “Üsküdar Meydanı” kavramı, kamu kullanımına sunulmuş olacaktır” ifadelerine yer verildi.

İBB Meclisi’nde tartışmaya neden olan rapor sırasında söz alan CHP’li Meclis Üyesi Esin Hacıalioğlu,Üsküdar Meydan Sahil Düzenleme Projeleri içerisinde denizin doldurulmasına deprem nedeniyle karşı olduklarını belirterek, bu dosyanın geri çekilmesini istedi.

Hacıalioğlu, “Bu alan cami ve külliyelerin olduğu büyük bir tarihi meydan. Daha geçtiğimiz hafta depremi konuştuk. Dolgu alanlar tehlikeli alanlardır. Geçmişten gelen yanlış üzerine yanlışlar devam ediyor” şeklinde konuştu. Ak PartiMeclis üyesi ve Üsküdar Belediye Başkan Yardımcısı olan Abdullah Ayaz “Kıyı dolgu alanı denilen yer, Üsküdar Harem’den Boğaz Köprüsü’ne kadar alanı kapsayan bir çalışmanın bir bölümü burası. Marmaray ve Çekmeköy metro hattından sonra denize dolgu şeklinde değil, kazıklama sistemiyle hem metro, hem Marmaray, hem de deniz ulaşımıyla gelen insan sirkulasyon alanını, seyir terasları olduğu alanlar olacak” diyerek proje hakkında bilgi verdi.

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2016, 17:50

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER