Tunceli'de TİKKO'dan HES'e bombalı saldırı

Ovacık'ta özel bir firmaya ait HES'e bombalı saldırı...

Tunceli'de TİKKO'dan HES'e bombalı saldırı

Tunceli'nin Ovacık İlçesi'nde özel bir şirkete ait HES'i basan bir grup TKP/ML TİKKO militanı, çalışanları silah tehdidi ile etkisiz hale getirdikten sonra santralin ana kumanda merkezine 30 kilo bomba yerleştirip, uzaktan kumanda ile patlattı. Patlamada ana kumanda merkezi hasar görürken, santralde elektrik üretimi durdu.

Ovacık'ta bulunan özel bir firmaya ait HES'e dün saat 20.40 sıralarında gelen TKP/ML TİKKO üyesi oldukları belirtilen silahlı 8 kişi, 10 kişiden oluşan özel güvenlik görevlileri ve işçileri silah tehdidi ile santral dışına çıkardı. Daha sonra HES'in ana kumanda merkezinin bulunduğu ana binaya yanlarında getirdikleri iki piknik tüpü içinde 15'er kiloluk toplam 30 kilo bombayı yerleştiren TİKKO'cular, uzaktan kumanda ile infilak ettirdi.

Millliyet’te yer alan habere göre, patlamada ölen ya da yaralanan olmazken, bombanın patladığı binada büyük hasar meydana geldi. HES'in ana kumanda merkezinin zarar görmesi nedeniyle elektrik üretimi de durdu.

Saldırıyı gerçekleştiren TİKKO'lular daha sonra kaçarak izlerini kaybettirdi. Bölgeye Tunceli'den bu Sabah saatlerinde helikopterlerle Jandarma Özel Harekat timleri sevk edilerek operasyon başlatıldı.

VALİLİK AÇIKLAMASI

Tunceli Valiliği'nden, HES'e yapılan bombalı saldırıyla yaptığı yazılı açıklamada şöyle denildi:

"01.09.2014 günü saat 20.40 sıralarında Ovacık Mercan HES'de TKP/ML-TİKKO terör örgütü mensupları tarafından işletmede bulunan işçiler dışarı çıkartılmış, bina içerisine patlayıcı yerleştirilerek kablo düzeneği ile uzaktan patlatılmıştır. Olay yerinde herhangi bir can kaybı yaşanmamıştır."

İKİNCİ SALDIRI

Dün akşam bombalı saldırı düzenlenen HES'e yaklaşık 1 ay önce yine TİKKO'cular tarafından saldırı düzenlenmişti. Önce HES binasına ateş açan TİKKO'cular daha sonra binaya iki bomba yerleştirip kaçmışlardı. Güvenlik güçleri patlamayan bombayı daha sonra etkisiz hale getirmişti.

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2014, 00:10

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER