Topçu Kışlası'na onay; Gezi Parkı yok edilecek

Koruma Kurulu reddetmiş, Erdoğan da 'Toplu Kışlası olacak' demişti...

Topçu Kışlası'na onay; Gezi Parkı yok edilecek

Taksim Gezi Parkı'nın yerine yapılması planlanan Topçu Kışlası'na ilişkin projeyi "Gezi Parkı’nın tarihe tanıklık ettiği" gerekçesiyle uygun bulmayarak oybirliğiyle reddeden İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun kararı, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu'ndan döndü.

NİHAİ KARAR SAYILIYOR

Koruma amaçlı imar planları ile bunların her türlü değişikliklerini inceleyip onaylama yetkisine sahip olan Yüksek Kurul’un kararı, aynı zamanda nihai karar sayılıyor.

Korunması gerekli taşınmaz kültür ve tabiat varlıklarıyla ilgili hizmetlerin, bilimsel esaslara göre yürütülmesini sağlamak üzere kurulan ve üst kurul olarak kabul edilen Kültür Bakanlığı’na bağlı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu, Topçu Kışlası’nın yapımını onaylamış oldu. Yasaya göre, Koruma kurum ve kuruluşları (belediyeler dahil) ile gerçek ve tüzel kişiler, Koruma Yüksek Kurulu ve koruma kurullarının kararlarına uymak zorunda.

Koruma kurullarınca alınan kararlar nedeniyle uygulamada doğan genel sorunları değerlendirerek nihai görüş veren Koruma Yüksek Kurulunun tabii üyeler dışındaki altı üyesi, koruma kurulu başkanları arasından Kültür Bakanı tarafından belirleniyor.

TAKSİM PLATFORMU: ANKARA'DAN ALINAN KARARLA ELİMİZDEN ALINMAK İSTENİYOR

Konuya ilişkin açıklama yapan Taksim Platformu, "İstanbul'un en önemli kamusal alanı, Ankara'dan alınan kararlarla ve kapalı yöntemlerle geliştirilen bir inşaat projesiyle elimizden alınmak isteniyor'' dedi.

ERDOĞAN 'TOPLU KIŞLASI OLACAK' DEMİŞTİ

Erdoğan, daha önce konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Taksim Gezi Parkı’nın yerinde bulunan, ancak 40’lı yıllarda yıkılan Topçu Kışlası’nın yeniden inşa edeceklerini açıklamış, tüm trafiği de yer altına indireceklerini belirtmişti.

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2013, 15:04
YORUM EKLE