Soyu tükenme tehlikesinde bulunan hayvanlar ihaleyle 'Av turizmi'ne açıldı!

21 ilde ihaleyle hayvanlar katledilecek

Soyu tükenme tehlikesinde bulunan hayvanlar ihaleyle 'Av turizmi'ne açıldı!

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'ne bağlı bölge müdürlüklerince yapılacak ve yapılan ihaleler sonucu Türkiye'nin birçok ilinde 15 ayı, 109 yaban keçisi, 4 çengel boynuzlu dağ keçisi avlanacağı açıklandı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'ne bağlı bölge müdürlükleri tarafından, "av turizmi" adı altında ihaleye çıkarılan yaban hayvanlarının arasında, ayı, yaban keçisi, yaban koyunu, çengel boynuzlu dağ keçisi, kızıl geyik, ceylan ve melez yaban keçisi bulunuyor.

Ancak ihale duyurularına göre 21 ilde avlanacak yaban keçisi, yaban koyunu, çengel boynuzlu dağ keçisi, kızıl geyik, ceylan ve melez yaban keçisi sayısı belirtilmedi.

T24.com.tr'de yer alan habere göre Sinop, Zonguldak, Kastamonu ve Gümüşhane'de avlanabilecek olan ayıların her biri için, KDV hariç 10 bin TL muhammen bedel üzerinden ihale yapıldı.

Beş ayrı ilde toplam 70 yaban keçisi için düzenlenen av ihalesinde de, bölgelere göre fiyatlar değişiklik gösteriyor. Datça'daki 4 yaban keçisi, her biri 5 bin 500 TL'den, Köyceğiz'deki 20 yaban keçisiyse her biri 6 bin TL muhammen bedel üzerinden ihale edilecek. Sivas'taki 3 yaban keçişi için keçi başına belirlenen bedel ise 6 bin 500 TL.

İhaleyle satışa çıkarılan yabani hayvanların bir kısmı, Orman ve Su İşleri Bakanlığınca koruma altına alınan yaban hayvanları listesinde yer alıyor. Bu hayvanların avlanmasının yasak olduğu belirtilen kısımda, parantez için "av turizmi dışında" ifadesi yer alıyor. 

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2015, 21:12
YORUM EKLE