Silopi'de termik santral protestosu

Sosyal medya üzerinden örgütlendiler...

 Silopi'de termik santral protestosu

Şırnak'ın Silopi ilçesinde, sosyal medya üzerinde örgütlenen vatandaşlar, yapımı devam eden termik santralleri protesto etti. Yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı eyleme lise ve üniversite öğrencileri de destek verdi.

Silopi Sanat Sokağı'nda toplanan ve aralarında Silopi Belediye Başkanvekili Abdulkerim Sönmez, İHD temsilcileri, Barış Anneleri İnsiyatifi ile çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcilerinden oluşan yaklaşık 2 bin kişi, ilçede yapımı devam eden termik santrali protesto etti.

Sosyal medya üzerinde örgütlenerek ikinci kez toplanan kalabalık, davul zurna eşliğinde halay çekerek santral aleyhinde slogan attı.

"Biz sadece Silopi'de değil, sadece Şırnak'ta değil, sadece Türkiye'de değil dünyanın hiçbir yerinde termik santral istemiyoruz"

Kalabalık adına konuşan çevre aktivisti Fadıl Tay, ikincisini gerçekleştirdikleri gösteriyle halkın bu konuda duyarlı olmasına çalıştıklarını belirterek şöyle dedi:

"Şırnak bölgesinde neden bu termik santraller kurulmak isteniyor? Bu insanın aklında soru işareti bırakıyor. Karadeniz Enerji Grubu Sinop'ta, Trabzon'da, Samsun'da değil de niye Silopi'de bunu yapıyor? Bunun bir sorgulanması lazım. Kesinlikle şunu söylüyorum; Biz sadece Silopi'de değil, sadece Şırnak'ta değil, sadece Türkiye'de değil dünyanın hiçbir yerinde termik santral istemiyoruz."

Silopi'de aile hekimi olarak görev yapan çevre aktivistlerinden Dr. Engin Duruk da, halkın sağlığı ile ilgilenen bir hekim olarak, havanın, suyun, toprağın, termik santraller yoluyla kimyasal maddeler salmak suretiyle zehirlenmesine yolaçılacağını söyledi.

Eyleme katılanlar, konuşmaların ardından olaysız dağıldı. (Skytürk)Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2014, 08:55

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER