Sarı Yazmalılar: ‘Türkiye'ye örnek olsun’

Loç Vadisi'ni kazanan köylüler gururlu…

Sarı Yazmalılar: ‘Türkiye'ye örnek olsun’

Bölgelerinde yapılmak istenen hidroelektrik santrale karşı aylardır mücadele eden Loç Vadisi sakinleri, Orman Bakanlığı'nın projeye vermiş olduğu ÇED’in iptali davasını kazandı.

İSTANBUL - Kastamonu'nun Cide İlçesi'nde bulunan Loç Vadisi'nde ORYA-Enerji'nin yapmak istediği hidroelektrik santrallere (HES) karşı mücadele eden Sarı Yazmalı eylemleriyle etkili bir mücadele yürüten Loç Vadisi köylüleri ve HES karşıtları verdikleri mücadeleyi kazandı.

Akademisyenlerden oluşan bilirkişi heyetinin incelemeleri sonucunda daha önce hazırlanan ÇED raporunun eksik olduğu ve bazı konulara açıklık getirmediği kanaatine varıldı.

Raporda, "Projenin planlandığı sahanın Milli Park alanına dâhil olmayan bir alanda planlanmasına karşılık, aynı havza içerisinde yer almasından dolayı projenin gerçekleştirilerek işletmeye açılmasını halinde uzun dönemde ekosistem bütünlüğüne zarar verecek nitelikte olduğu"nun altı çizildi.

Köylülerin ve HES karşıtlarının şikâyeti ile birlikte atanan bilirkişi heyetinin inceleme raporunu dikkate alan mahkeme heyeti, projenin iptaline karar verdi.

'HES KARŞITI MÜCADELE DEVAM EDECEK'

Yaklaşık 2 yıl boyunca mücadele eden köylüler hem İstanbul'da Şirket binası önünde yaptıkları oturma eylemi ile dikkat çekmiş hem de bölgede dereler kenarında kurdukları çadırlarda nöbet tutarak HES'lere karşı mücadele etmişti. Loç Vadisini Koruma Platformu'ndan Sultan Teke, HES yapımı devam eden diğer bölgelerle dayanışmaya devam edeceklerini ve HES mücadelesini sürdüreceklerini belirterek, "Çok mutluyuz. 2 yıl boyunca kar kış demedik direndik ve kazandık. Türkiye'ye örnek olsun. Hem sokakta hem hukuksal yollarla mücadele ettik. Hiçbir zaman umutsuzluğa düşmedik" diye konuştu.

AJANSLAR

YORUM EKLE
YORUMLAR
ahmet kalafat
ahmet kalafat - 7 yıl Önce

hemşehrilerimle gurur duydum imkanım olsaydı keşke bende mücadeleye katılsaydım