"Orman yangınlarıyla birlikte Dersim insansızlaştırılıyor"

Tunceli Valiliği, bugün yangının bir bölümünün söndürüldüğünü açıkladı

"Orman yangınlarıyla birlikte Dersim insansızlaştırılıyor"

KESK’e bağlı Tarım Orkam-Sen, Dersim’de 12 gündür devam eden orman yangınlarıyla ilgili yaptığı açıklamada, sorumlular hakkında yasal süreç başlatılmasını istedi.

Dersim’de devam eden orman yangınları ile ilgili tepkiler sürüyor.

Gazete Duvar'da yer alan habere göre, KESK’e bağlı Tarım Orkam-Sen (Tarım ve Orman Çalışanları Sendikası) de bir açıklama yaparak, “Bölge yaşanılmaz hale gelsin isteniyor” dedi. Tarım Orkam-Sen’in açıklamasında, “Şu anda başta Dersim olmak üzere bölgede sanki normal bir şey yapılıyormuş gibi ormanlar ve tüm doğa yakılıp yıkılıyor” dedi.

‘İNSANSIZLAŞTIRILMAYA ÇALIŞILIYOR…’

“Bir bütün olarak coğrafya ateşe verilerek yaşanmaz hale getirilmek isteniyor” denilerek orman yangınlarıyla bölgenin insansızlaştırılmaya çalışıldığı belirtilen açıklamada, “Köylerimiz, doğamız yakılıp yıkılarak 90’ları da aşan büyük tahribatlara sebep olunmakta ve bölgenin insansızlaştırılmaya çalışıldığı anlaşılmaktadır.

Bölgede yapılan bu tür uygulamalar geçmişte olduğu gibi bugün de ülkemizdeki kutuplaştırmayı artıracak ve çok daha vahim olaylara sebep olacağı çok açıktır. Vurmakla, kırmakla ve yakıp-yıkmakla hiçbir sorununun çözülmediğini tarih bize göstermiştir. Bu hakikat gün gibi ortadayken bir inat uğruna yaşamlarımız, yaşam alanlarımız, ormanlarımız, doğamız tahrip ediliyor, coğrafyada tarım ve hayvancılık yapılamaz duruma getirildi. Köyler, ekin tarlaları, tarım arazileri, bahçe bostanlar, su kanalları, sulama havuzları, hayvan barınakları yakılıp, yıkılıyor” denildi.

15 YILDA ORMAN KANUNU’NDA 12 DEĞİŞİKLİK YAPILDI

Tarım Orkam Sen açıklamasında, 15 yılda Orman Kanunu’nda 12 değişiklik yapıldığını vurgulanarak, “Son zamanlarda Kazdağları’nda 4 ayrı noktada, keza Antalya Kemer ilçesine Bağlı Kuzdere mahallesinde meydana gelen orman yangınları siyasi iktidarın orman politikalarının bir sonucudur” dedi.

Fotoğraflar: Akın Gedik 

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2017, 22:42
YORUM EKLE