Orman Bakanlığı, beş yılda 130 bin hektar ormanı tahsis yoluyla yok etti

Bakanlık, 2007 ile 2011 yılları arasında çeşitli gerekçelerle 129.746 hektar orman alanını tahsis etti

Orman Bakanlığı, beş yılda 130 bin hektar ormanı tahsis yoluyla yok etti

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu, Orman Bakanlığı’nın 2007 ile 2011 yılları arasında çeşitli gerekçelerle 129.746 hektar orman alanını tahsis ettiğini belirterek, “Bir yandan tahsisler bir yandan gençleştirme adıyla yapılan kesimlerle ormanlarımız hızla yok ediliyor” dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Moroğlu, “Kamuoyu 2014 yılında ne kadar orman alanını kimlere tahsis ettiniz bilmek istiyor” diye konuştu.

"5 YIL İÇİNDE 129.746 HEKTAR ORMAN ALANI TAHSİS EDİLDİ"

sol.org'un haberine göre; Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na bir soru önergesi veren Moroğlu şöyle konuştu:

"Orman Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve 2013-2017 yılları arasını kapsayan Stratejik Plan’da Orman Kanunu’nun 16 ve 18. maddelerine göre verilen izinler cetvelinden 2007- 2011 yılları arasında maden işletme, maden tesis, petrol, kereste fabrikası, su ürünleri tesisi ve RES kurulumu gibi gerekçelerle 19.483 başvuru karşılığında 42.510 hektar orman alanının tahsis edildiğini görüyoruz. Orman Kanunu’nun 17. maddesine göre verilen izinler kapsamında ise bedelli, bedelsiz, turistik tesis yapımı, üniversite alanı, özel ağaçlandırma gibi gerekçelerle ise 2.064 başvuru karşılığında 87.236 hektar orman alanının tahsis edildiği ortaya çıkıyor. Bu rakamlar bize sadece 5 yıl içinde 129.746 hektar orman alanının tahsis edildiğini, başka bir ifade ile 5 yılda bu genişlikle orman alanını kaybettiğimiz sonucu veriyor."

MADENLER İÇİN 42.233 HEKTAR

2007-2011 yılları arasında yalnızca maden işletmeleri ve maden tesisi kurulması amacıyla Orman Genel Müdürlüğü’ne 18.843 başvuru yapıldığının belirlendiğini söyleyen Moroğlu, şunları ekledi:

"Yalnızca maden işletmeleri ve tesisleri için 5 yılda gözden çıkarılan orman alanı miktarının 42.233 hektara ulaştığını görüyoruz.  Son dönemde otoyol inşaatları için Türkiye’nin en verimli orman alanlarının bile nasıl gözden çıkarıldığını kamuoyu yakından takip ediyor. Bunun yanısıra Orman Genel Müdürlüğü uzun bir süredir seyreltme adı altında orman varlığının en zayıf olduğu yörelerde bile geriye dikili tek bir ağaç bırakmadan ormanları yok ediyor. Orman alanının yok denecek kadar az olduğu Yozgat ve Tunceli’de bile kesim yapıldığını biliyoruz. Bunun dışında bizim belirleyebildiklerimizden Karaburun, Çeşme, Finike, Abana, Uşak, Sarıkamış ve Menderes son dönemde ağaç kesiminin en yoğun yaşandığı yerlerden… AKP’nin Orman ve Su İşleri Bakanlığı Türkiye’nin zaten yetersiz olan orman alanlarını ya da tahsis ederek ya da seyrelterek ortadan kaldırıyor…"

AĞAÇ KESİMİNDEN GELİRİNİZ NE KADAR?

Özel bütçeli bir kuruluş olan Orman Genel Müdürlüğü’nün gelirinin bir bölümü kereste ve odun satışından elde ettiğini belirten Moroğlu, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na şu soruları yöneltti: 

“Bütçenizin ne kadarını ağaç kesiminden elde edilen gelirle karşılıyorsunuz? Her yıl yakacak, tel direk, laden direği, sanayi odunu, kağıtlık odun ve lif yonga odunu olarak kullanılmak üzere 19 milyon metreküp kereste karşılığı ağaç kesildiği doğru mudur? Yerel orman işletmelerine hangi yıl ne kadar ağaç kesileceği talimatı verilmiş midir? En fazla ağaç kesen ve kestiği ağacı en iyi fiyata satan işletmelerin ödüllendirildiği iddiaları doğru mudur? 2012, 2014 ve 2014 yıllarında ne kadar orman alanı çeşitli gerekçelerle gözden çıkarılmış, ne kadar ağaç kesilmiştir? Kesilen ağaçların ve yok edilen orman alanlarının yerine ne kadar fidan üretilmiş, ne kadar fidan dikimi yapılmıştır? "

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2015, 12:53

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER