Önce ineğini sattı, şimdi kredi aldı

HES’lere karşı seferberlik halinde…

Önce ineğini sattı, şimdi kredi aldı

İneğini satarak açtığı davayla HES'i durduran Rizeli yurttaş Kazım Delal, aynı proje yeniden gelince, kredi çekerek yine dava açtı.

Davasından vazgeçmesi için kendisine üstü örtülü teklifler geldiğini söyleyen Vatandaş Kazım “Bu işin geri dönüşü yok. Burayı biri terk edecekse, onlar terk edecek” dedi.

Rize Salarha Vadisi üzerinde, Andon (Küçükçayır) Köyü sınırları içerisinde yapımı planlanan HES projesine karşı ineğini satarak dava açan ve kazanan 67 yaşındaki Kazım Delal, bu kez kredi çekerek hukuk savaşı açtı.

Bölgede ‘Yurttaş Kazım’ olarak tanınan Delal, Ambarlık HES projesinin ‘ÇED gerekli değildir‘ kararının iptal edilmesi için Çevre ve Orman Bakanlığı aleyhine dava açmıştı. Yurttaş Kazım, 2 yıl süren davada 4 bin 500 TL’lik mahkeme masraflarını karşılayabilmek için sütü için beslediği ineğini satmıştı.

Önce projenin yürütmesini durduran mahkeme, ardından projenin ‘ÇED gerekli değildir’ kararını iptal etti.

Ancak bakanlık, mahkeme süreci sonuçlanmadan, aynı proje için bu kez ‘ÇED gerekli’ kararı verdi. Firma değişikliği yapılarak ‘ÇED olumlu kararı’ alındı ve HES çalışmaları başladı. Kazım Delal de, yeniden izin alan proje aleyhine dava açtı. Mahkeme, bu davada da yürütmenin durdurulmasına karar verdi. 

‘7 GÜN İÇİNDE YATIR’

Ardından 22 Eylül’de aldığı yeni bir ara kararla bölgede keşif ve bilirkişi incelemesi yapılmasını talep etti.

Ancak yeni inceleme için gerekli olan 4 bin 500 TL’yi davacı taraftan yani Kazım Delal’den 7 gün içinde yatırmasını talep etti. Mahkemenin yazısında belirtilen 7 günlük sürenin kesin olduğu ve bu süre içerisinde ‘keşif avansı’ yatırılmazsa dosyadaki bilgi ve belgelere göre karar verileceği de vurgulandı.

Delal, yaşanan süreçte çok sıkıntı çektiğini anlatıyor:
“Çok az süre verdiler. Son gün yarın (bugün). Parayı hazırladım ama çok sıkıntı çektim. Eşimin biriktirdiği para vardı. Almanya’daki kızım geldiğinde harçlık vermiş. Biraz da oğlum vermiş. 2 bin lirası vardı. Ufak bir maaşım var. Onun karşılığında da 2 bin lira kredi çektim. Bende 500 lira vardı. 4 bin 500 lira şu anda hazır. Daha önce inek sattım. Davada 5 bin TL masraf yaptık ancak davayı kazanmamıza rağmen yarısını ancak alabildik. Onu da yine masraflara harcadık. Benim dosyamda en az 10 klasör var. Sırf fotokopilere dünyanın masrafını yaptım.” 

‘BEN DEĞİL ONLAR GİDECEK!’

İneğin yokluğu hayatını kötü etkilemiş, ama Yurttaş Kazım kararlı:
“Köyden gelme olduğum için ineği çok seviyorum. Eşim de hasta. Tekrar inek almayı düşünüyorum. Ancak şu an kafamda sadece HES var. Derelerimiz yağmalanıyor. Köylünün yüzde 99’u şirket tarafında. Bana davadan vazgeç diye gizli teklifler geliyor. Ancak bu işin artık geri dönüşü yok. Bir teklifte bulunacaklarsa herkes bilsin, açık açık söylesinler. Gizli kapaklı teklifi kabul etmiyorum. Burayı biri terk edecekse onlar terk edecek.”

YORUM EKLE