ODTÜ'de sökülen ağaçlar kurudu

ODTÜ’lüler canlarını ortaya koyarak korumaya çalışmıştı...

ODTÜ'de sökülen ağaçlar kurudu

ODTÜ’lülerin canlarını ortaya koyarak korumaya çalıştıkları, ODTÜ Ormanı’ndan geçecek otoban inşaatı için “sökülen” ağaçlar, Ankara Anakent Belediyesi tarafından taşınıp dikildikleri yerde “kurudu”.

Mert Taşçılar'ın Cumhuriyet'teki haberine göre Ankara Büyükşehir Belediyesi Söğütözü Fidanlığı’na taşınan ağaçların bulunduğu yer “fidanlık mezarlığını” andırıyor. Taşıma sırasında bazı ağaçların dallarının kırıldığı görülürken bazı ağaçlar da gelişigüzel dikildiği için yan yattı. Bazı ağaçların köklerinin yarısı topraktan dışarı çıkmış olması gözlerden kaçmadı.

Oysa meslek odaları, ağaçlar sökülmeden önce ağaçların “taşınma mevsimi” olmadığını vurgulamıştı. Mevsiminde taşıma yapılmayan ağaçların yüzde 80’inin kuruduğunun bilimsel olarak tespit edildiği dile getirilmişti. Fidanlıkta kuruyan ağaçların sökümünün yapıldığı sırada da birçok olay yaşanmıştı.

Öte yandan Belediye Başkanı Melih Gökçek’in söküldüğünü kabul ettiği ağaçların yerine refüjlere ve bulvarlara ektiğini her fırsatta belirttiği binlerce ağacın bir kısmının aynı fidanlıkta kuruduğu görüldü.

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2013, 21:42

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER