Nükleer sızıntıyı halktan gizlemişler!

Nükleer santralden radyasyon sızmış...

 Nükleer sızıntıyı halktan gizlemişler!

İsviçre başkent Bern'e yakın 'Mühlberg Nükleer Santralinde' radyasyon sızıntısı haberi İsviçre başta olmak üzere Almanya ve Fransa'da da halkın psikolojisini bozdu. 

Sonntags Zeitung'un haberine göre 2000'li yıllarda İsviçre'nin başkenti Bern'e yakın Mühlberg Nükleer Santrali'nden yüksek oranda radyasyonun doğaya sızmış. Santrale yakın Biel ve Aare nehirlerinde yüksek derecede radyasyon tespit edildiği Cenevreli jeoloji uzmanları tarafından teyit edildi. Radyasyon sızıntısın çevre halkından gizli tutulduğu öğrenildi.

İsviçreli çevreciler, nükleer karşıtları ve siyasiler, sızıntının gizlenmesini sert bir dille eleştirerek tepki gösterdiler.

1966 yılında inşaatına başlanan Mühlberg Nükleer Santrali 1972 yılında enerji üretimine geçti. Yılda 2,6 milyar KW kapaziteli santralde önceden de teknik kazalar meydana gelmişti.

Fransa'nın en eski nükleer santrali Fessenheim'de de son iki ay içinde çok sayıda teknik arıza meydana geldi öğrenildi. Santralin derhal devredışı bırakılması isteyen çevreciler tarafından cumhurbaşkanı François Hollande'ye dilekçe verildi.

Almanya'nın Freiburg ve İsviçre'nin Basel kentine yakın olan Fessenheim Nükleer Santrali, uzun yıllardır yaşanan teknik arızalar nedeniyle halk tarafından protesto ediliyor ve kapatılması isteniyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande 2009 seçimlerinde ülkenin en eski santralin 2016 yılında kapatılacağına dair seçmenine söz vermişti. Halk ise 'artık beklemeye sabrımız kalmadı, santral saatli bomba gibi derhal kapanmasını istiyoruz' diyerek nükleer santralin derhal kapatılmasını istiyor. (Skytürk)

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2013, 21:38
YORUM EKLE