Nevşehir'deki dönüşüm çalışmasında 5 bin yıllık kent bulundu

Bölge 3. derece arkeolojik sit alanı ilan edildi

Nevşehir'deki dönüşüm çalışmasında 5 bin yıllık kent bulundu

TOKİ'nin, Nevşehir’de kentsel dönüşüm için yıktığı gecekonduların altından 7 kilometre uzunluğunda tarihi bir kent çıktı.

Nevşehir Belediyesi tarafından projelendirilerek Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ile Nevşehir Belediyesi işbirliğinde hayata geçirilen Nevşehir Kalesi ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yeraltı kenti ortaya çıktı.

Milliyet'te yer alan habere göre; 11 mahalleyi kapsayan proje çerçevesinde boşaltılan konutların altından çıkan 7 kilometrelik tünel nedeniyle TOKİ, üçüncü derece arkeolojik sit alanı ilan edilen bölgedeki yeraltı şehrinin Nevşehir'e kazandırılması için inşaat çalışmalarını durdurdu.

Nevşehir'de kentsel dönüşüm projesinde yürütülen çalışmalar, bölgenin altında bulunan yeraltı şehri nedeniyle TOKİ Başkanı Ergün Turan'ın talimatıyla durduruldu. Yapılan değerlendirmeler sonucunda, bulunan yeraltı şehrinin Nevşehir'in hem tarihine hem de turizm açısından gelişmesine büyük katkılar yapacağı göz önünde bulundurularak TOKİ kentsel dönüşümü başka bir alanda yapma kararı aldı.

Gelişmeyle birlikte bölge 3. derece arkeolojik sit alanı ilan edilirken, bölgede yapılması planlanan konutların ise başka yere taşınması gündeme geldi.

Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, proje çerçevesinde daha önce bölgeye villa tipi evler yapmayı planladıklarını belirterek yıkılan konutların altında yeraltı şehri tespit edilince tüm çalışmayı durdurduklarını açıkladı.

Bölgede arkeologlarla çalışma başlatıldığını ifade eden Ünver, "Bulunan yeraltı kenti 400 bin metrekareye yakın ve dünyanın en büyük yeraltı şehri. 7 kilometrelik yürüyüş yolu var. Kiliseler, su yolları, su küpleri, galeriler ve çeşmeler bulduk. Bölgenin Hititlere dayandığını yani 5 bin yıllık olduğunu öngörüyoruz. Çünkü kentteki diğer yeraltı şehirleri de aynı döneme ait. Yapılacak bir çalışma ile burası tamamen temizlenecek. Yeraltında sanat galerileri, yürüyüş yolları, el sanatları merkezleri ve butik oteller olacak. Şehrin üstüne de Türkiye'nin en büyük antik parkı yapılacak” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2014, 19:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER