’Muzur’da baraj istemiyoruz’

Tunceli'de 10 bin kişi barajlara karşı yürüdü...

’Muzur’da baraj istemiyoruz’

Tunceli'de bu yıl 11'incisi düzenlenen Munzur Kültür ve Doğa Festivali'nde yaklaşık 10 bin kişi Pülümür ve Munzur Vadileri üzerine yapılması planlanan barajları yürüyüşle protesto etti.

Seyit Rıza Parkı’nda dün akşam toplanan yaklaşık 10 bin kişi ’Munzur’dan Hasankeyf’e direnenler kazanacak’ yazılı pankart açarak, yaklaşık 2 kilometre mesafedeki Pülümür ve Munzur çaylarının birleştiği Tunceli-Erzincan karayolu ayrımına doğru yürüyüşe geçti. Aralarında İstanbul, Ankara, İzmir ve Karadeniz Bölgesi’nden gelen çevreci kuruluş üyelerinin de katıldığı yürüyüş sırasında sık sık, ’Muzur’da baraj istemiyoruz’, ’Baraj yapma boşuna, yıkacağız başına’, ’Dersim onurdur, onuruna sahip çık’ sloganları atıldı. Pülümür ile Murzur çaylarının birleştiği noktada bulunan ve halk arasında kutsal kabul edilen Gole Çetu Ziyareti’nin bulunduğu yere gelen protestocular burada basın açıklaması yaptı. Konuşmalarda hükümetin son yıllarda çevre konusunda aldığı kararlar eleştirildi.

Tuncelili çevreci Hasan Şen, Karadeniz, Hasankeyf başta olmak üzere yapılan barajların doğayı yok ettiğini söyledi. Şen, şöyle dedi:

"Türkiye’nin en muhteşem vadileri olan Pülümür, Munzur ve Peri’de devlet onlarca baraj projesini hayata geçirmek istiyor ve bölgeyi tamamen insansızlaştırmak için çalışıyor. Biz Munzur ve Pülümür vadilerine her ne olursa olsun halk olarak, çevreciler olarak baraj yaptırmayacağız. Derelerin kardeşliğini biliyoruz. Bunun için bizler bu baraj projelerinin bir an önce ortadan kaldırılmasını, buradan bir kez daha talep ediyoruz."

YORUM EKLE