Kuraklık için kritik tarih 2030

Küresel ısınma Afrika'da aşırı kuraklıklara yol açabilir...

Kuraklık için kritik tarih 2030

Dünya Bankasına göre Sahraaltı Afrikası'nda 2030'a kadar sıcaklık 1,5 derece artacak. Sıcaklığın artması ekin alanlarının, bitki ve hayvan türlerinin yok olmasına neden olabilir.

Küresel ısınma Afrika'da aşırı kuraklıklara yol açarak bitki, hayvan ve hatta insan hayatını tehdit edebilir. Dünya Bankası Afrika raporunda, önlem alınmazsa Sahraaltı Afrika'sında sıcak hava dalgasının ekinlere büyük zarar vereceği ve bazı türlerin ortadan kalkmasına neden olacağı uyarısında bulundu.

Sahraaltı Afrikası'da sıcaklığın 2030'a kadar 1,5 ve 2080'e uzanan dönemde 4 derece artacağının belirtildiği raporda, sıcaklığın yükselmesinin bugün bölgenin yüzde 25'ini kaplayan savanların (bitki örtüsünün) oranının 14'e gerilemesine yol açabileceği vurgulandı.

Sanayi devriminden bu yana sıcaklığın artmasının bölgedeki ekosistemi etkilediğinin vurgulandığı raporda, bu dönemden beri sıcaklığın 2 derece yükselmesinin Sahraaltı Afrikası'na özgü bitki türlerinin yüzde 51, hayvan türlerinin yüzde 15 azalmasına yol açtığı açıklandı.

Raporda, sıcaklığın 2 derece artmasının ekin alanlarının yüzde 40-80'inin yok olmasına yol açabileceği, bunun da 2050'ye kadar 10 milyon çocuğun daha yetersiz beslenmeyle karşı karşıya kalacağı anlamına geldiği belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2014, 13:19

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER