Köylüler Kahta Çayı üzerine yapılmak istenen HES çalışmasını durdurdu

"Mahkemenin bilirkişi sonucu beklenmeden yapılan çalışmayı doğru bulmuyoruz"

Köylüler Kahta Çayı üzerine yapılmak istenen HES çalışmasını durdurdu

Kahta Çayı üzerine yapılması planlanan Karakuş HES Projesi için yapılan izinsiz çalışmaları protesto eden köy sakinleri, iş makinalarının çalışmasını durdurdu.  

Adıyaman’ın Kâhta ilçesinde Nemrut Dağı'nı da içine alan Milli Park Havzası'ndaki Kahta Çayı üzerine yapılmak istenen Hidroelektrik Santral’e (HES) karşı çıkan köylüler HES için yapılan kazıları durdurmak için Kahta Çayı önünde bir araya geldi. İş makinalarının çalışmasını önlemek için alana gelen ve “HES’e hayır”, “HES yapma boşuna, yıkarız başına”, “Çevre katliamcısı HES’i istemiyoruz” pankartlarını taşıyan köylülerin bekleyişleri devam ediyor.

Murat Enerji Elektrik Üretim Ticaret A.Ş.'ye ihale edilen ve Karakuş ismi verilen ÇED (Çevre Etki Değerlendirme) raporunun alındığı HES projesinin Koçtepe, Gölgeli, Bağözü, Yolaltı, Teymenli, Esendere köylerinin de aralarında olduğu 15 köyün yanı sıra Kâhta ilçesini olumsuz etkileyeceği belirtiliyor. Köylülerin toplandığı alanda askerlerin güvenlik önlemi alması dikkat çekti. 

Projenin durdurulması için mahkemeye başvurduklarını belirten Esendere köyü muhtarı Ramazan Erşahin şunları belirtti: “İstimlak ettikleri yerlerde çalışma yaptıklarını belirtiyorlar. Biz de arazilerimizin üzerinde izinsiz çalışmalar yapıldığını belirttik. Adıyaman’dan tapu kadastro ekibi geldi. Yerlerini tespit etti. Şuan çalışmaları durmuş vaziyette. Biz hiçbir şekilde izin vermeyeceğiz. Yapılan bu çalışmaların kanunsuz olduğuna inanıyoruz. Mahkemenin bilirkişi sonucu beklenmeden yapılan çalışmayı doğru bulmuyoruz. HES’in yapılması durumunda bir çok insan mağdur olacak, bu yüzden herkesin bu HES’e karşı çıkmasını bekliyoruz. Burada dedelerimizden kalan arazilerimiz ve köylerimiz var, buraların bir kişiye satılmasını kabul etmiyoruz. Sonuna kadar hakkımızı aramaya devam edeceğiz."  

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2017, 22:57

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER