Kışanak'tan TOKİ tepkisi: Sur'u değiştirmeyi amaçlayan hiçbir planın tutma şansı yok

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gülten Kışanak, kentsel dönüşüm iddialarına ilişkin konuştu

Kışanak'tan TOKİ tepkisi: Sur'u değiştirmeyi amaçlayan hiçbir planın tutma şansı yok

Bazı basın kuruluşlarında yer alan TOKİ’nin surda kentsel dönüşüm başlatacağı iddialarına Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gülten Kışanak, tepki gösterdi. Kışanak “Masabaşında yapılan haberler Sur’dan geri döner” dedi.

Sokağa çıkma yasağının 34 gündür devam ettiği Sur’un, Çevre Bakanlığı ve TOKİ tarafından kentsel dönüşüme tabi tutulacağı iddialarına Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Gültan Kışanak cevap verdi.

Kışanak, “Sur’u değiştirmeyi amaçlayan hiçbir planın tutma şansı yoktur. Birileri Sur için plan, projeler hazırlayabilir ama bu planlar Sur’dan geri döner” diye konuştu.

Sur’da ağır silahlar ve zırhlı araçlarla büyük bir yıkımın yaşandığını söyleyen Kışanak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“‘Sur’da yıkım yaptık yerine yenilerini, daha güzellerini yapacağız’ diye konuşmak yerine öncelikle bu yıkımın durdurulması lazım. Binlerce yıllık insanlık tarihinin, kültürel mirasının simgeleyen Sur ilçemizin yıkılıp, tahrip edilmesi kabul edilir bir durum değildir. Sur’u kentsel dönüşüm alanları ilan edeceğiz, yeniden dönüştüreceğiz tartışmaları etik olarak sorunlu buluyoruz. Öncelikle bu yıkımın durdurulması, bugüne kadar özgünlüğü bozulmayan bu tarihin korunması lazımdır.

“Hiç kimsenin kâğıt üzerinden, kapalı kapılar ardından plan yapıp gelip binlerce yıllık tarihi geçmişi olan kültürel bir miras üzerinde uygulayabileceğini düşünmesin.

“Suriçi tarihi günümüze taşıyan ve geleceğe taşıyan büyük bir insanlık köprüsüdür. Böyle kâğıt üzerinden, orayı insansızlaştırmak, orayı sadece ticari merkez haline getirme Sur’u değiştirmeyi amaçlayan hiçbir planın tutma şansı yoktur. Birileri Sur için plan, projeler hazırlayabilir ama Sur’dan geri döner.

“UNESCO’ya ve tüm dünyaya söz verdik. Buradaki dokuyu bozulmadan gelecek nesillere aktıracağız. Sur boş bir arsa değil, bu Çevre ve Şehircilik Bakanı’nın işi değil. 8 bin yıllık insanlık tarihinin mekânından bahsediyoruz. Bunun gerçekleşme imkânı yoktur. Sur’da yaşayan hiçbir insan yerini yurdunu terk etmeyecek.”

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2016, 15:59
YORUM EKLE