Hamzaoğlu’na destek

Gerçekleri açıklama suçu işlemişti ya...

Hamzaoğlu’na destek

KOCAELİ’nin Dilovası İlçesi’nde, bu bölgede yaptığı araştırmalarda ’anne sütünde ağır metaller saptadığını’ açıklayan Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’na destek yürüyüşü yapıldı.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Ak Partili İbrahim Karaosmanoğlu ve Dilovası Belediye Başkanı Cemil Yaman’ın, ’halkı galeyana getirdiği’ iddiasıyla hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduğu Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’na destek için bugün aralarında profesörlerin de bulunduğu öğretim üyeleri ile sivil toplum örgütü temsilcileri Dilovası’nda buluştu.

’Onurumuzu savunuyoruz’ pankartı açarak yürüyüşe geçen yaklaşık 200 kişilik grup adına Prof. Dr. Cem Terzi konuştu. Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’nun ’Endüstri yoğun bölgelerde yaşayanlarda ölüm nedenleri: Dilovası örneği’ başlıklı çalışmasının sonuçlarını yayınladığını ve kansere bağlı ölümlerdeki aşırılığı gözler önüne serdiğini belirten Prof. Dr. Terzi, şunları söyledi:

"Bu çalışmasını yerel ve ulusal bilim çevreleri ve siyasi otoriteler ile paylaştı. Çözüm önerilerini 2006’da TBMM’ye sundu. O günden bu güne hiç bir şey değişmedi. Geçtiğimiz günlerde yürütücüsü olduğu yeni bir çalışmanın sonuçlarını basın aracılığı ile kamuoyuna yeniden sundu. Soruşturma ve yargılama talepleri de bu açıklamadan sonra başladı. Sorumluluk sahibi bir bilim insanı olarak bu bilgiyi kamuoyuna açıkladı. Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’nun yaptığı araştırma neden rahatsızlık yarattı?"

Prof. Dr. Cem Terzi konuşmasında yargılanması istenenin Onur Hamzaoğlu değil, Türkiye’nin toplumsal sorunlarına ışık tutması gereken üniversitelerin onuru olduğunu belirterek, "Bizler herkesi bilime ve toplumsal sorumluluğa sahip çıkmaya çağırıyoruz. Soruşturulması, cezalandırılması gerekenler halk ve çevre sağlığı için çalışma yürüten onurlu bilim insanları değil, daha fazla kar hırsıyla çevreyi katleden halkın sağlığı ile oynayanlardır" dedi.

Milliyet


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER