Grönland'daki erime rekor seviyeye ulaştı

Bilim dünyası devam eden erime hızından endişeli...

Grönland'daki erime rekor seviyeye ulaştı

Haziran ayında başlayıp eylüle kadar devam eden sezon henüz sona ermediği halde Grönland buzullarındaki erimenin şimdiden rekor seviyeye ulaştığı tespit edildi.

 

New York City College'den Marco Tedesco başkanlığındaki araştırma ekibinin hazırladığı rapora göre, buzullardaki erime ağustos ayında da aynı hızda devam ederse 2010 yılının tamamında tespit edilen oranın üzerine çıkalacak.

 

EN YÜKSEK SEVİYEDE

Uydu kayıtları, 1979'dan beri gözlemlenen erimenin ilk kez bu kadar yüksek seviyeye ulaştığını gösteriyor. Araştırmacılar, erimenin artık daha soğuk olan yüksek rakımlı yerlerde de gerçekleştiğini kaydetmiş.

 

Değişikliklerin tahminlerle uyumlu olduğunu belirten araştırma ekibinin başkanı Tedesco, ancak şaşırtıcı olanın erime hızı olduğunu vurguladı.

 

BUZ PARÇASI KOPMUŞTU

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) da bir süre önce 3 uydunun Grönland'daki buz tabakasının 8 Temmuz'dan başlayarak 4 gün boyunca beklenmeyen bir biçimde eridiğini tespit ettiğini açıklamıştı.

 

Adanın hemen her yerinde görülen erimenin bazı bölgelerde yüzde 97'ye kadar ulaştığı belirtiliyor. Grönland'ın kuzeyindeki Petermann Buzulu'ndan yaklaşık 120 kilometrekare büyüklüğünde bir buz parçası da kopmuştu.

©Deutsche Welle Türkçe

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2012, 14:00

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER