Greenpeace, ÇED'in reddi için kampanya başlattı

Akkuyu Nükleer Güç Santrali A.Ş, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ÇED raporu sunmuştu

Greenpeace, ÇED'in reddi için kampanya başlattı

Greenpeace, Akkuyu Nükleer Güç Santrali A.Ş tarafından geçtiğimiz günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunulan ÇED raporunun reddedilmesi için kampanya başlattı.

Bakan İdris Güllüce’ye ulaştırılmak üzere hazırlanan imza kampanyasına destek isteyen Greenpeace’ten yapılan açıklamada, “Nükleer konusundaki skandallarıyla ünlü Rosatom Şirketi, Mersin Akkuyu’da kurmayı planladığı nükleer santralin Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporu'nu 3. kez Çevre Bakanlığı'na sundu.
Hükümetin ısrarlı tutumu ve ikna çabalarına rağmen, halkın itirazları ve projedeki eksiklikler nedeniyle Akkuyu santrali henüz tüm onayları alamadı. Hep beraber bu projeyi durdurabiliriz” denildi.

Gazeteimece'de yer alan, Çevre Bakanı İdris Güllüce’nin ‘çevrenin, insan sağlığının, gelecek nesillerin felaketi olabilecek bu plana acilen dur demesi gerektiğinin’ ileri sürüldüğü açıklamada, “Rosatom’un kurmayı planladığı bu santral için daha önce 2 kez ÇED raporu hazırlanmış, ikisi de Çevre Bakanlığı’ndan geri dönmüştü. Şimdi 3. rapor da reddedilmeli. Hep beraber, çevre bakanı İdris Güllüce’den, çevrenin, insan sağlığının, gelecek nesillerin felaketi olabilecek bu plana dur demesini sağlayalım. 2000 yılında Nükleer Karşıtı Platform ile yapılan etkinlikler ve harekete geçen insanlar sayesinde, nükleer enerji ihalesini iptal ettirebilmiştik. Şimdi benzeri bir sorunla karşı karşıyayız. Bu sorunu ancak birlikte aşabiliriz. Şimdi harekete geç, imzanı atarak başla, nükleer santral tehdidini birlikte durduralım” denildi.

Açıklamada, ÇED raporunun reddedilmesi gerektiği iddiası şu argümanlara dayandırıldı:

İstanbul ve çevresi de tehdit altında: İstanbul ve çevresi de tehdit altında. Santralden çıkan nükleer atıklar Rusya’ya transfer edilirken boğazlardan geçecek. Dünyada her yıl, nükleer madde taşımacılığında en az iki kaza yaşanıyor. İstanbul Boğazı en tehlikeli kaza alanlarından biri.

Akdeniz foku yok olma tehlikesiyle karşı karşıya: Akdeniz foku ve caretta carettalar yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Santralin kullandığı soğutma suyu Akdeniz'de su sıcaklığının artmasına neden olacak ve tüm deniz yaşamını tehdit edecek.

Sorumluluk alan yok: Sorumluluk alan yok. Olası bir kazada küçük bir miktar dışında sorumluluğu alacak kimse yok. Kaza olursa milyonlarca dolar halkın yani senin cebinden çıkacak. Rosatom'un ise hiçbir sorumluluğu yok.

Türkiye nükleer istemiyor: Türkiye nükleer istemiyor. Türkiye’nin yüzde 64'ü nükleer santral istemezken, yüzde 82'si nükleer santrallere yakın yaşamak istemiyor.

Acil durum planı sadece 5 km çapını kapsıyor: Acil durum planı sadece 5 km. çapını kapsıyor. Oysa bir kaza olması durumunda Türkiye'nin tamamı ve komşu ülkeler de radyasyondan etkilenecek. 

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2014, 18:34
YORUM EKLE