'Gezi direnişi ne ise Silvan da odur'

HDP eski Milletvekili Yurdusev Özsökmenler, yerel yönetimlerin uyguladığı her politikanın kenti doğrudan etkilediğini söyledi, Silvan'a dikkati çekti.

'Gezi direnişi ne ise Silvan da odur'

‘İklim İçin Hareket’ tarafından Boğaziçi Üniversitesi Garanti Kültür Merkezi'de düzenlenen İklim Forumu’nda konuşan HDP eski Milletvekili Yurdusev Özsökmenler, yerel yönetimin önemine dikkat çekerek, o bölgede yaşayan kişilerin yaşam koşullarına ilişkin kendilerinin karar vermesi gerektiğini söyledi.

Cizre'de ve Silvan'da yaşananlara dikkati çeken Özsökmenler, oralardaki direnişin bu anlamda önemli olduğunu belirterek, yerel yönetimlerin uyguladığı her politikanın kenti doğrudan etkilediğini söyledi.

Büyükşehirleri kent parlamentolarına dönüştürmek gerektiğini belirten Özsökmenler, hükümetin bunun tam tersini yaptığını söyledi.

Merkezi hükümetin yereldeki konulara karar vermemesi gerektiğini belirten Özsökmenler, insanları yaşadıkları topraklar ve su politikaları hakkında karar verici konumda olmaları gerektiğini ve merkezi hükümetin karar vermemesi gerektiğini söyledi.

Özsökmenler, "Silvan direnişi bu nedenle çok anlamlıdır. Gezi direnişi ne ise Silvan da odur," dedi.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2015, 11:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER