Dersim'de 4 bin kişi HES'leri protesto etti

'Yaptırmayacağız'...

Dersim'de 4 bin kişi HES'leri protesto etti

Dersim'in Çemikgezek ilçesinde Tağar Çayı üzerinde yapımı kararlaştırılan HES'e karşı ilçe halkı birlikte mücadele kararı aldı. Yaklaşık 4 bin kişi 2 kilometre yürüyerek HES'i protesto ederken, bunu yaptırmayacaklarını söylediler.

Dersim'in Çemikgezek İlçesi'nde, Tağar Çayı üzerinde yapım kararı alınan HES'i protesto etti.

DHA'nın haberine göre yürüyüşe AKP, CHP ve BDP, MHP ve BDP'li yöneticiler de katıldı.

Tağar Çayı kıyısından başlayan ve sık sık HES karşıtı sloganların atıldığı 2 kilometrelik yürüyüşün ardından ilçe merkezine gelen protestocular adına, HES'e Karşı Mücadele Platformu sözcüsü Hakan Gökalp konuştu.

Tağar Çayı'nın Çemişgezek'in yaşam kaynağı olduğunu, kimsenin bu yaşam kaynaklarını kurutmasına asla izin vermeyeceklerini belirten Gökalp, ilçenin 6 bin yıllık tarihinin HES yapımıyla yok olacağını söyledi.

Gökalp, "Tağar Çayı kenarı yöremizde kutsal sayılan dağ keçilerinin yaşam alanıdır. Onlar mahalle aralarında, bahçelerde dolaşarak besleniyor ve günlük hayatımızın bir parçası olmaya devam ediyorlar. HES dünyada eşi olmayan bu zenginliğin yok olması, dağ keçilerinin bu bölgeye terk etmesi demektir. Dünyada nesli koruma altında alınan su samurları, ilçemizin sembolü olan kınalı keklikler, Tağar'a has balık türleri ve sadece burada yetişen endemik bitki türleri HES'le birlikte yok olup gidecektir. Bu iş her yönüyle, tarihe, doğaya ve Çemişgezek'e yapılacak bir zulümdür, bir katliamdır. Tağar Çayı Çemişgezek'in yaşam kaynağıdır. Tağar akmazsa burada yaşam anlamsız olur ve bizim için yaşam biter. Burada HES yapılmasına izin veren yetkililere sesleniyoruz. Şirket yetkililerinin haksız, hukuksuz davranışları Çemişgezek halkını germektedir. Çemişgezekliler, AK Partilisi, CHP'lisi, MHP'lisi, BDP'lisi, Alevi'si, Sünni'si, Kürt'ü, Türk'ü, Şavaklısıyla HES'e karşı bir aradadır, kenetlenmiştir HES karşısında. Çünkü, Tağar hepimizindir, Tağar bizim can suyumuzdur. Tağar için mücadele etmek bizim için onurdur. Çemşgezek'i mücadelemizle düğün, bayram yerine çevireceğiz."

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2014, 17:26

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER