'Derince Limanı'nı dolguyla büyütmek deniz ekosistemini bozar'

Uzmanlar, denizin doldurulmasına karşı, 'Deniz ekosistemi bozulur' uyarısında bulunuyor

'Derince Limanı'nı dolguyla büyütmek deniz ekosistemini bozar'

Özelleştirilen Derince Limanı’nın işletme hakkı 39 yıllığına Safi Holding’e bağlı Safiport’un oldu. Şirket, Kocaeli’ndeki liman alanını büyütmek için deniz dolgusu yapmayı planlıyor. Uzmanlar ise dolgunun ekolojik sistemi bozacağına dikkati çekiyor.

Kocaeli’ndeki Derince Limanı’nı 39 yıllığına kiralayan Safiport, liman alanını genişletmek için deniz dolgusu yapmayı planlıyor.

imc TV'nin yer verdiği habere göre uzmanlar, denizin doldurulmasına karşı, “Deniz ekosistemi bozulur” uyarısında bulunuyor. Liman-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Bülent Aykurt, dolgunun yapılması halinde denizdeki canlı türlerinin yok olacağına ve bölgenin iç deniz olmasından ötürü su sirkülasyonunun azalacağına dikkati çekiyor.

DİĞER DOLGU PROJELERİNİN ÖNÜNÜ AÇMA RİSKİ VAR 

Öte yandan Derince Limanı’nın diğer pek çok deniz dolgusu projesinin önünü açması da söz konusu. Dolgu için sırada bekleyen onlarca liman olduğunu belirten Aykurt, bölgeye dolgu için verilen iznin emsal oluşturacağını ve her yerde dolgu yapılacağını söylüyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2015, 19:36

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
dimitri
dimitri - 5 yıl Önce

izmitte ekosistem biteli tam 65 sene oldu. sanayi sevdasina köyler bosaldi sehir cirkince genisledi baliklar öldü sehirde adim atcak yer yok karadenizliler hususi tasimacilikta monopol oldular.

SIRADAKİ HABER