Denizi doldurmanın cezası metrekareye 1 TL!

Hazinenin açtığı dava 30 Kasım'da görülecek

Denizi doldurmanın cezası metrekareye 1 TL!

Muğla'nın Bodrum ilçesindeki Gündoğan Çetirge (Çetilli) Burnu'nda Besa Firması'nın inşaat hafriyatı ile denizi doldurarak, 31 dönümlük dolgu alanı yaratması ile gelişen hukuki süreç, 24 Kasım'da yapılan duruşmada para cezası ile sonlandı.

Hazinenin açtığı dava ise 30 Kasım Perşembe günü saat 09.30'da görülecek.

Bodrum 6. Asliye Ceza Mahkemesi'nde 24 Kasım'da gerçekleşen duruşmada Efe Bezici'nin sahibi olduğu Besa Firma Yetkilisine yönelik "Kıyı Kanuna Aykırılık suçu işlendiği sabit görülerek , 1 yıl 2 ay hapis cezasının, 11 ay 20 güne indirilmesine, bu cezanın da 31 bin 500 TL para cezasına çevrilmesine karar verildi."

Yaklaşık 31 dönüm dolgu alanına verilecek ceza, metre kareye 1 Tl'ye tekabül ediyor.

Kamu davasına müşteki olarak katılan, Peynir Çiçeği ve Bodrum Denizciler Derneği, yerel haber portalı Bodrum Aktif'e şu açıklamayı yaptı: 

Davanın 6 celsede sonuçlanması bile olumlu bir gelişme. Ceza almaları da, yaptıklarının ispatı anlamında önemli. Elbette yeterli değil. Ancak bizleri müdahil olarak kabul etmediklerinden, söz hakkımız olmadı. O nedenle, karara her iki tarafa da itiraz hakkı tanındığından, biz de gerekçeli kararın elimize gelmesini takiben 'müdahil olmalıydık ve verilen cezanın yapılan doğa katliamı ve yasaları çiğnemenin karşılığı olmadığını düşünüyoruz' diyerek temyiz edeceğiz.

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2017, 10:59

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER