David Harvey: Akıllı olanlar 'Mantıklı Olma Partisi'ne katılır

Amed Kitap Fuarı'nda konuşan Harvey, '50 yıl sonra dünya beton yığınına dönecek' uyarısında bulundu ve hangi safı tutmanın mantıklı olacağını söyledi

David Harvey: Akıllı olanlar 'Mantıklı Olma Partisi'ne katılır

Amed Kitap Fuarı kapsamında Diyarbakır’a gelen İngiliz coğrafyacı, siyasal iktisatçı, sosyal kuramcı David Harvey, Sümerpark Resepsiyon Salonu’nda son çalışması “On Yedi Çelişki ve Kapitalizmin Sonu” kitabına ilişkin konuştu.

Harvey, kitabında yıkılamaz denilen ancak sürekli krizlerle boğuşan kapitalist sistemin temel çelişkilerine odaklandığını ve böylece harekete de farklı bir düşünce kapısı aralamayı hedeflediğini söyledi. 

YATIRIM YAPILACAK MEKANLAR ÜRETİLİYOR

Son zamanlarda özellikle kentleşmenin yaşanacak yerler değil, yatırım yapılacak mekanlar olarak üretildiğine dikkat çeken Harvey, başta ABD ve Çin’de olmak üzere Türkiye’de de bu durumu gözlemlediğini söyledi.

AKILLI OLAN 'MANTIKLI OLMA PARTİSİ'NE KATILIR

Harvey, “Gelir seviyesi düşük kesim için yaratılacak mekanlar yerine yatarım amaçlı ve boş kalacak mekanlar üretilmeye başlandı. 50 yıl sonra bu şekilde devam ederse dünya beton yığınına dönecek” diye konuştu. Mantıklı birinin bu durumun sürdürülemez olduğunu ve durması gerektiğini bildiğini söyleyen Harvey, “Sağ veya merkez partiden olanlar David’in deli olduğunu düşünüyor. Oysa akıl sağlığım yerinde. Bu duygusal değil, rasyonal bir çağrıdır. Akıllı olan Mantıklı Olma Partisi’ne katılır.” dedi.

NASIL ANTİKAPİTALİST OLACAĞIMIZI ANLATTIM

“Bu kitabı okursanız, eminim ki hayatınız değişecek” diyen Harvey,  “17 çelişkinin her biri oldukça derin olarak analiz edilmiş. Bu süreçte nasıl antikapitalist olacağımızı kitabımda anlattım” dedi. (Demokrat Haber)

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2015, 18:52
YORUM EKLE