China Southern Havayolları da maymun taşımayı bıraktı

Hayvan hakları aktivistlerini dinlediler…

China Southern Havayolları da maymun taşımayı bıraktı

Dünyanın en büyük uluslararası uçuş firmalarından China Southern Havayolları, Bunny Alliance ve PETA yetkililerine gönderdiği resmi mektupla maymun taşımacılığını bıraktığını ilan etti. Uygulama ileri bir tarihte değil hemen şimdi başlıyor! PETA kaynaklarına göre firmaya bu açıklamayı yapana kadar 100.000'den fazla telefon açıldı, eposta gönderildi.

Hayvan deneylerinden medet uman bilim insanlarının ormanlarda yaşayan maymunları laboratuarlarda kesip biçme olanakları iyiden iyiye azalmış oldu. ABD federal kayıtlarına göre China Southern Havayolları'nın 2013'te ABD'ye ulaştırdığı maymun sayısı 2500'ün üstündeydi. Hali hazırda Lufthansa'dan Amerikan Havayolları'na kadar (Air France-KLM hariç) tüm büyük havayolu şirketleri maymun taşımayı reddediyor.

China Southern Havayolları'nın bu beyanı ile binlerce maymun kafeslerde 60 saati aşan uçak yolculukları geçirirken veya deneylerde çığlık atarken ölmekten kurtuldu. Özellikle Afrika ormanlarında yaşayan bu maymunlar kendi doğal ortamlarında kendi aileleri ile birlikte özgür yaşamanın tadına varabilecek.

Hayvan Özgürlüğü İnisiyatifi şöyle diyor: “Air France KLM maymun taşımacılığında dünya ölçeğinde yapayalnız kaldı, işkenceye taşımanın tek adresi konumuna düştü. Bu firmalar üzerinde baskı artmazsa, boykot çağrısı sürmezse hala bazı maymunlar ormanlardan zorba yöntemlerle koparılacak, yollarda telef olacak, sağ kalırlarsa ısıtılacak, yakılacak, kesilecek, zehirlenecek. Zulmün tüm aşamalarını yaşayıp bir de sağ çıkanlar ise bilimin "prosedürü" gereği idam edilecek.”

Türkiye'de bu konuda çalışma yürüten Cehenneme Giden Yol kampanyası aktivistleri, Air France KLM'nin Türkiye ofisine (0212 310 19190212 310 1919) telefon açma ve #boykotAirFranceKLM hashtag'iyle boykotu yayma çağrısı yaptı. (Demokrat Haber)

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2014, 12:26
YORUM EKLE