Bisiklet yolları için belediyelere destek

Bakanlık 1 milyon TL hibe ayırdı…

Bisiklet yolları için belediyelere destek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, belediyelere bisiklet yolu yapmaları için maddi destek vermeye başladı. Bakanlığa 103 bisiklet yolu projesi ulaşırken, ilk etapta Sakarya Belediyesi'ne 500 bin TL, Kocaeli Belediyesi'ne 440 bin TL destek verildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bisiklet yollarını yaygınlaştırarak hava kirliliğinin önüne geçmek için belediyelere ilk etapta yaklaşık 1 milyon TL kaynak aktardı.

Çevre Yönetimi Genel Müdürü Mehmet Baş yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin geleceğini şekillendirecek kentsel dönüşüm sürecinde ekolojik şehirleri artırmayı hedeflediklerini vurguladı. Motorlu taşıt kaynaklı hava kirliliği ve iklim değişikliğine neden olan kirleticilerin azaltılması amacıyla bisiklet yollarının yaygınlaştırılmasını istediklerini dile getiren Baş, bu çerçevede “81 İlde Bisiklet Yolu Projesi”nin hazırlandığını hatırlattı. Baş, trafik ve bunun etkisiyle oluşan hava kirliliğinin önüne geçmek adına bisiklet yolu projesi hazırlayan belediyelere maddi ve teknik destek sağladıklarını anlattı.

103 BİSİKLET YOLU PROJESİ ULAŞTI

Bisiklet yollarıyla ilgili şu ana kadar 103 projenin ellerine ulaştığını bildiren Baş, şunları aktardı:

"Bakanlık olarak, gelen projeleri değerlendiriyoruz ve uygun bulunanlara katkı sunuyoruz. İlk etapta Sakarya Belediyesi'ne 500 bin, Kocaeli Belediyesi'ne 440 bin TL destek verdik. Bisiklet yolu projelerini hayata geçirmeleri için belediyelere toplamda 1 milyon TL kaynak aktardık."

Mehmet Baş, bisiklet kullanımının yaşam biçimi haline gelmesi için belediyelere maddi destek vermeye devam edeceklerini kaydetti.

MADDİ DESTEĞİN ORANINI NÜFUS BELİRLİYOR

Bakanlık, trafiğin yoğun olduğu kesimlerde, yerleşim yeri merkeziyle bağlantılı yapılan bisiklet yolu planlamalarını öncelikli olarak değerlendiriyor. Sadece bisiklet yoluna ilişkin tespit edilen yapım maliyetinin belirli bir oranında finansal destekte bulunuluyor. Nüfusu 3 binden fazla yerleşim alanlarının bisiklet yolu proje başvuruları destek kapsamında öncelikli olarak değerlendiriliyor. Maddi destek oranları nüfusa göre değişiyor. (Gazeteport)

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2013, 20:53
YORUM EKLE