Bir pil, 600 bin litre suyu kirletiyor

11 kişinin yıllık su ihtiyacına denk geliyor…

Bir pil, 600 bin litre suyu kirletiyor

Kullanıldıktan sonra doğaya atılan bir pilin 600 bin litre suyu kirletme kapasitesine sahip olduğu, bunun da 11 kişinin yıllık su ihtiyacını karşılamaya yeteceği belirtildi.

Gümüşhane Çevre ve Şehircilik Müdürü Cemil Bayram, yaptığı açıklamada, Türkiye 'de yılda yaklaşık 6-7 ton pilin cep telefonundan saate, oyuncaktan televizyon kumandasına kadar pek çok alanda kullanıldığını söyledi.

Pillerin şarj edilenler ve edilmeyenler olarak iki gruba ayrıldığına işaret eden Bayram, "Nikel kadmiyum, nikel metal hidrit ve lityum içeren pillerin geri dönüşümü yapılabilmektedir. Örneğin dünyada rezervleri oldukça azalan kobalt, atık pillerden geri kazanım yoluyla elde edilmektedir" dedi.

"YAKILARAK BERTARAF EDİLMESİ ÇÖZÜM DEĞİL"

Bayram, piller ve bataryaların sökülmemesi ve ezilmemesi gerektiğine dikkati çekerek, şu bilgiyi verdi:

"Atıl pillerin çöpe, toprağa, denize, akarsu ve kanalizasyona atılması ya da yakılması durumunda içerdikleri ağır metaller, çevrenin kirlenmesine yol açmaktadır. Kadmiyumlu pil, olimpik havuzun üçte birini doldurmaya yeterli 600 bin litre suyu kirletebilmektedir. Bu da gelişmiş ülkelerde yaklaşık 11 kişinin yıllık su ihtiyacına karşılık gelmektedir."

Kullanım ömrünü tamamlamış pillerin geri dönüşüm amacıyla toplanması gerektiğini vurgulayan Bayram, şunları kaydetti:

"Toplanan piller yetkili kişiler tarafından türlerine göre ayrıştırılmalı. Ayrıştırılan pillerin, çeşitli fiziki ve kimyasal işlemlerle geri alınmaları sağlanmalı. Pil ya da bataryaların yakılarak bertaraf edilmesi çözüm değil. Çünkü yanma sonucunda kurşun, cıva ve kadmiyum daha da zehirli gaz haline dönüşür ve soluduğumuz havaya karışır. Bu nedenle atıl pilleri çöpe atmayalım ve ulaşabileceğimiz atık pil toplama kutularına bırakalım." (teknolojinews.com)

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2013, 20:45

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER