Batman Çayı'nda hala su samurları yaşıyor

Batman Üniversitesi'ne bağlı Meslek Yüksek Okulu bahçesinde bir su samuru bulundu...

Batman Çayı'nda hala su samurları yaşıyor

Batman Üniversitesi'ne bağlı Meslek Yüksek Okulu bahçesinde bir su samuru bulundu. Kent merkezinden 3 kilometre uzaklıktaki Batman Çayı'ndan çıktığı tahmin edilen su samuru, Orman ve Su İşleri Müdürlüğü görevlileri tarafından tekrar nehire bırakıldı.

Batman Çayı'ndan şehir merkezine kadar gelen su samuru, görenler arasında heyecan yarattı.

Haftasonu Batman Üniversitesi'ne bağlı Sağlık Meslek Yüksek Okulu bahçesindeki güvenlik kulübesine gelen su samurunu fark eden özel güvenlik görevlileri ve öğrenciler, durumu Orman ve Su İşleri Müdürlüğü'ne bildirdi. Okul bahçesine gelen ekipler, güçlükle su samurunu zaptetmeyi başardı. Orman ve Su İşleri Müdürlüğü'ne bağlı görevliler, daha sonra Samanyolu köyü yakınından geçen Batman Çayı'na götürdüğü su samurunu doğal yaşam alanına bıraktı.

'SU SAMURLARI KİRLİ SUDA YAŞAMAZ'

Batman Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Zooloji Anabilim Dalı öğretim görevlisi Yrd. Doç. Dr. Servet Ulutürk, su samurlarının yaşadığı suların temiz olduğunun göstergesi olduğunu söyledi. Ulutürk, "Su samuru yaşadıkları ortamda suların temiz olduğuna dair bir gösterge olarak bilinir. Samurlar kirli suda yaşamaz. Daha önce Van Çatak'ta da su samuruna rastlandı. Batman'ın Sason Çayı'nda da su samuru bulunduğuna dair bilgiler var. Su samurlarının bulunması Batman akarsularının temiz olduğunu gösteriyor" diye konuştu.

Daha önce Batman'ın Gercüş ilçesinde çizgili sırtlana rastlandığını da hatırlatan Yrd. Doç. Dr. Ulutürk, "Doğanın çöpçüsü olarak bilinen çizgili sırtlanlar da Batman'ın kırsalında yaşamlarını sürdürüyor. Çevremizdeki doğal yaşamda birçok yabani canlının yaşadığını biliyoruz. Bundan sonra yeni yabani canlılarla karşılaşabiliriz" dedi. (skytürk)

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2013, 11:06
YORUM EKLE