Ayça Şen’i nereden bilirsiniz?

Artık bir de ‘Nükleer Karşıtı Anneler İnisiyatifi’nden bileceksiniz…

Ayça Şen’i nereden bilirsiniz?

Nükleere Karşı Anneler İnisiyatifi başladı. Farklı yaş ve meslek gruplarından 8 kadın ile yolculuğuna başlayan girişimin konusu nükleer enerji ve gelecek nesiller.

Girişimin hedefi, gelecek kuşakların yaşam haklarına duyarlı kadınlar ve anneler olarak nükleersiz bir gelecek yaratmak.

Nükleere karşı anneler, bu hedeflerine ulaşmak için, Türkiye çapında duyarlılık yaratma faaliyetleri gerçekleştirecek ve karar vericileri etkileyecek iş birlikleri oluşturacaklar.

İnisiyatifin üyeleri arasında Onkolog Prof. Dr. Nil Molinas Mandel, Gazeteci-Editör Oya Ayman, Radyocu – Yazar Ayça Şen, Matematik Mühendisi Deniz Çalışkan, Sinoplu aktivist Hale Oğuz,  İş Kadını - Danışman Nilüfer Arıak, Patoloji Uzmanı Prof. Dr. Figen Doran ve çevreci - aktivist Pınar Aksoğan yer alıyor.

İnisiyatifte yer alan gazeteci Oya Ayman bu girişimde yer alma nedeniyle ilgili "Çernobil ve Fukişima'nın ardından yaşananlara karşı kim üç maymunu oynayabilir ki? İnsanların kendilerine ve kendilerinden sonrakilere acı verici bedeller ödetecek yolu seçmesini ancak bir şuursuzluk durumu olarak nitelendirebilirim. Ne kendimin, ne sevdiklerimin, ne oğlumun ne de dünyadaki diğer çocukların nükleer gibi kirli teknolojiler yüzünden acı çekmesini ve bedel ödemesini istemiyorum" diyor.

Sinoplu aktivist Hale Oğuz da Çernobil'in ardından yaşadıklarını şöyle anlatıyor; "Sinop'tan sıklıkla gittiğim köyümde domatesler, salatalıklar üzerlerine kaynar su dökülmüş gibi yanmıştı. Artık söylenilenin ne önemi olabilirdi ki, belli ki bizim üzerimize radyasyon yağmıştı. Kısa bir ayrılıktan sonra 1992'de görevle tekrar Sinop'a döndüğümde etrafıma bakarken hiç görmediğim kadar engelli çocuk gördüm. Ne zaman yanımda ne zaman canımda hissedeceğim sorusundan kendimi uzak tutmaya çalışırken, Sinop'ta nükleer santral kurulmak istendiğini öğrendim. İşte bu olamazdı… Ben o manzaraları görmüştüm, ben o çığlığı duydum. Yeni Çernobiller, Fukuşimalar olmasın"

Türkiye nüfusunun büyük bir çoğunluğunu 0-14 yaş aralığındaki çocuklar oluşturuyor. Nükleer santrallerden sızan radyasyon en fazla anne karnındakileri, bebekleri ve çocukları etkiliyor. Bugün kurulacak bir nükleer santralin bedelini ödeyecek olanlar çocuklar ve gelecek nesiller.

Greenpeace Akdeniz'in A&G araştırma şirketine yaptırdığı kamuoyu araştırmasına göre Türkiye'de kadınların %67,5'i nükleer enerji istemiyor. Bu çoğunluğun sesi olmayı hedefleyen nükleer karşıtı anneler, enerji tasarrufunu ve daha fazla istihdam sağlayan temiz enerjilerin kullanımını yaygınlaştırmayı da hedefliyor.

Daha fazlası burada: http://www.nkai.org/

NTVMSNBC

YORUM EKLE