AVM’ye hayvanat bahçesi: “Hem hayvan haklarına aykırı hem de akıl dışı”

Nata Vega Alışveriş Merkezi’nin eksi ikinci katında hayvanat bahçesi yapılma girişimine Mimarlar Odası, “Bu hayvan haklarına aykırı olduğu gibi akıl dışı bir projedir. Bunların gözlerini rant bürümüş” dedi

AVM’ye hayvanat bahçesi: “Hem hayvan haklarına aykırı hem de akıl dışı”

Ankara’nın Mamak ilçesinde bulunan Nata Vega Alışveriş Merkezi’nin eksi ikinci katına hayvanat bahçesi inşa edileceği ortaya çıkmıştı.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Nata Vega Alışveriş Merkezi’nin eksi ikinci katına hayvanat bahçesi inşa edilmesinin akıl dışı olduğunu söyledi. Candan, “Büyükşehir Belediyesi AOÇ’deki Hayvanat Bahçesi’ni, Ankapark alanına yapacağı Temapark’ı bahane ederek yıkmıştı. Şimdi de bir alışveriş merkezinde seyirlik bir hayvanat bahçesi yapımı gündeme geliyor. Bu hayvan haklarına aykırı olduğu gibi akıl dışı bir projedir. Bunların gözlerini rant bürümüş” ifadelerini kullandı. 

Konuya ilişkin yapılan yazılı açıklama şöyle: 

“Önce hayvanların doğal ortamlarını bozuyorlar, yapılaşmaya açıyorlar, sonra AVM yaparak tüketim odaklı rant aracına dönüştürüyorlar, hayvanları da bunun bir aracı haline getiriyorlar. AVM içerisinde, doğal yaşam ve hayvanat bahçesi olmaz, bunu düşünmek akla ziyan bir durumdur. 

“Hayvanların yeri doğal alandır. Hayvanat bahçelerinin kapatıldığı sadece hayvanların sağlık açısından yardıma ihtiyaçları olduğunda müdahalelerin yapıldığı bir süreçte, gözlerini rant bürüyenler ‘Dünyanın en büyük hayvanat bahçesini yapıyorum’ deyip AOÇ arazisine Temapark inşa edeceğim derse, AVM’lerde nefes dahi alınamayacak yerlerde hayvanları betona hapsetmek isterler. Natavega AVM’de eksi ikinci kata hayvanat bahçesi inşa edilmesi ide bu anlayışın ürünüdür. Orta Amerika'da hayvanlara kafeslerde işkence ortamı olmasın diye hayvanat bahçeleri kapatılıyor, artık dünya hayvanat bahçeleri konseptini terk ediyor. Türkiye‘de ise hayvanları meta haline getirerek üstlerinden daha fazla para kazanmaya çalışan bir zihniyet karşı karşıyayız.”

Kaynak: DİHA
Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2016, 19:22

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER